Tane yönlendirmeli silisyumlu çelik (CRGO) fiyatları BusinessAnalytiq'in Tane Yönlendirmeli Elektrik Çeliği Fiyat Endeksi'ne göre 2020'den bu yana yaklaşık %40–70 oranında artmıştır. Transformatör üreticileri için bu soyut bir pazar trendi değildir — doğrudan kar marjlarını sıkıştırır ve sabit fiyatlı proje tekliflerini zorlaştırır. Bu makale, CRGO maliyetinin tam olarak neden bu seviyede olduğunu, önümüzdeki 12–24 ay içinde fiyatları neler etkileyeceğini ve satın alma ekiplerinin daha dirençli kaynak stratejileri nasıl oluşturabileceğini açıklamaktadır.
Temel Önemli Noktalar
- CRGO fiyatları 2020'den bu yana %40–70 oranında artmıştır; transformatör talebine, enerji şebekesi yatırımlarına ve daralmış üretim kapasitesine bağlı olarak.
- CRGO, standart soğuk haddelenmiş çeliğin üzerinde tonne başına 300–500 $ işlem primi taşır; silisyum katkıları tek başına tonne başına 150–200 $/tonne ekler.
- Küresel CRGO pazarı yüksek oranda konsantredir: Baosteel (Çin), NLMK (Rusya), Nippon Steel (Japonya) ve JFE (Japonya) dünya çıktısının yaklaşık %80'ini tedarik eder.
- Transformatör sipariş birikintisi 2025'te büyük OEM'lerde 4–5 yıla ulaşmış olup, CRGO fiyatlarını en azından 2027'ye kadar yüksek tutacak sürdürülen talep yaratmıştır.
- HRC (sıcak haddelenmiş bobin) ile endeksli fiyat düzeltme maddeleri bulunan uzun vadeli sözleşmeler (12–24 ay) CRGO fiyat oynaklığına karşı en etkili korunmadır.


CRGO Üretimi Neden Bu Kadar Pahalı?
CRGO, ticari olarak üretilen en metallurgik açıdan karmaşık düz haddelenmiş çelik ürünlerinden biridir. Fiyat primi, gerçek üretim karmaşıklığını yansıtır, kar marjı artışını değil.
CRGO üretiminde ana maliyet faktörleri:
Translate phrase.- İkincil yeniden kristalleşme — Kristalin taneleri haddeleme yönü boyunca hizalayan tanımlayıcı işlem, 1.150–1.250°C'de hassas kontrollü, çok günlük yüksek sıcaklık tavlama döngüsü gerektirir. Yalnızca bu adımın enerji maliyeti toplam CRGO üretim maliyetinin %8–12'sini oluşturur.
- Çoklu soğuk haddeleme aşamaları — CRGO, her biri standart çeliğe kıyasla çok daha sıkı işlem kontrolü gerektiren ara tavlama ile 3–5 soğuk haddeleme geçişinden geçer. Sıcak banddan tamamlanmış kalınlığa kadar toplam haddeleme azalması tipik olarak %70–80'dir.
- Düşük karbon spesifikasyonu — CRGO, karbür çıkarma tavlaması sonrasında 30 ppm'in altında karbon seviyeleri elde etmelidir. 30 ppm'in altında karbon elde etmek saf hidrojen ortamında tavlamayı gerektiriyor — pahalı altyapı.
- Inhibitör kimyası — İkincil yeniden kristalleşme sırasında tane büyümesini kontrol eden inhibitörler (alüminyum nitrür, manganez sülfür) eklenmesi, kesin alaşım kimyası ve tutarlı döküm uygulaması gerektirir.
- Yüzey kaplaması — İkincil yeniden kristalleşme sonrasında uygulanan seramik (MgO bazlı cam film) yalıtım kaplaması kusursuz olmalı ve IEC 60404-11 kaplama sınıfı spesifikasyonlarını karşılamalıdır.
- Sıkı tolerans gerekliliği — 0,27 mm Hi-B CRGO için kalınlık toleransı tipik olarak ±0,010 mm'dir — standart sıcak haddelenmiş çelikten on kat daha sıkıdır. Red oranları emtia çelik ürünlerinden anlamlı ölçüde daha yüksektir.
2026'da 7 Fiyat Faktörü
1. Şebeke Altyapı Yatırım Artışı
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Elektrik Şebekeleri ve Güvenli Enerji Geçişleri (2023) raporuna göre, enerji geçişi hedeflerini karşılamak için küresel şebeke yatırımı 2030 yılına kadar yıllık 600 milyar dolara ulaşmalıdır — 2022 seviyesinin neredeyse iki katı. Yeni yüksek gerilim iletim hattının her bir kilometresi transformatör bankalarını gerektirir ve her transformatör CRGO çekirdekleri gerektirir. IEA, transformatör talebinin 2030 yılına kadar yıllık %5,8 bileşik büyüme oranında büyüyeceğini, yaklaşık %3–4 yıllık CRGO üretim kapasitesi büyümesini geçeceğini tahmin etmektedir.
2. Yoğunlaşmış Arz Tabanı
Küresel CRGO kapasitesinin yaklaşık %80'i dört üreticiye aittir: Baosteel (Çin), NLMK (Rusya/uluslararası), Nippon Steel (Japonya) ve JFE Steel (Japonya). 2022 sonrasında NLMK'ye uygulanan ticari yaptırımlar, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarından anlamlı bir arz bloğunu çıkararak uygunluğu daraltmış ve 2022–2023 fiyat artışına katkıda bulunmuştur.
3. Nadir Toprak Elementi ve İnhibitör Malzeme Maliyetleri
Hi-B CRGO kaliteleri, inhibitör elementlerinin — mangan, kükürt, alüminyum ve bazı kalitelerde bakır ve kalay gibi küçük katılımların — tam miktarlarını gerektirir. London Metal Exchange endeksine göre mangan fiyatları 2023 ile 2025 arasında %35 artmıştır.
4. Enerji Maliyeti Artışı
CRGO ikincil yeniden kristalleşmesi için yüksek sıcaklık tavlaması enerji yoğundur. Avrupa CRGO üreticileri 2022–2023 döneminde doğal gaz fiyat artışı nedeniyle %80–120 enerji maliyet artışları yaşamıştır. Bu maliyetler kısmen normalleşmiş olmakla birlikte 2019 temel seviyelerine göre yüksek kalmıştır.
5. Elektrikli Araç Motoru Çeliği Rekabeti
Elektrikli araç motorları için ultra ince CRNGO, standart elektrik çeliği ile üretim hatlarını ve alaşım sistemlerini paylaşır. Elektrikli araç üretimi ölçeklenirken — IEA'nın Global EV Outlook 2025 raporuna göre küresel elektrikli araç satışları 2024 yılında 17,1 milyon adede ulaşmıştır — özel elektrik çeliği üretim kapasitesi için rekabet eden talep tüm kalitelerde arzı daraltmaktadır.
6. Kalite Yükseltme Baskısı
Küresel verimlilik düzenlemelerinin sıkılaşması (AB EcoDesign, ABD DOE TP-2, Çin S20) talep yapısını standart kalite CRGO'dan (B35G130) daha yüksek kalite, daha yüksek maliyetli Hi-B CRGO'ya (B27G100, B23G090) kaydırmaktadır. Ürün karışımı değişimi, temel emtia maliyetleri sabit kalsa dahi ortalama satış fiyatlarını artırmaktadır.
7. Döviz ve Navlun
CRGO ağırlıklı olarak USD cinsinden fiyatlandırılır. EUR, BRL, INR veya IDR pazarlarındaki alıcılar, döviz kuru hareketlerinden kaynaklanan ek fiyat oynaklığı ile karşı karşıya kalır. Doğu Asya'dan Avrupa veya Kuzey Amerika'ya çelik bobinleri için okyanus navlun oranları 2024–2025 döneminde teslim edilen maliyetlere 80–150 $/tonne ekledi.
CRGO Fiyat Ölçütleri ve Aralıkları
Bunlar, Q2 2026'de Zhongxin Steel ihracat ekibi tarafından derlenen pazar istihbaratına dayalı olarak standart ithalatçı dereceleri için gösterge niteliğindeki pazar aralıklarıdır (ana limanlar CIF):
| Derece | Kalınlık | Gösterge CIF Fiyat Aralığı (USD/tonne) |
|---|---|---|
| B35G130 (Standart) | 0,35 mm | $1.800–$2.200 |
| B30G120 (Standart) | 0,30 mm | $2.000–$2.400 |
| B27G120 (Standart) | 0,27 mm | $2.200–$2.600 |
| B30G110 (Hi-B) | 0,30 mm | $2.400–$2.900 |
| B27G100 (Hi-B) | 0,27 mm | $2.600–$3.100 |
| B23G090 (Hi-B) | 0,23 mm | $2.900–$3.500 |
| Ultra ince CRGO 0,15 mm | 0,15 mm | $3.500–$4.500 |
Fiyatlar gösterge niteliğindedir ve değirmek taban fiyatları, sipariş hacmi ve teslim koşulları ile dalgalanır. Geçerli sabit teklif için Zhongxin Steel ile iletişim kurunuz.
Transformatör Sipariş Birikintisinin Etkisi
2026–2027 döneminde belki de en önemli CRGO fiyat faktörü, eşi benzeri görülmemiş transformatör sipariş birikintisidir. ABB, Siemens Energy ve Hitachi Energy gibi büyük transformatör OEM'leri, Wood Mackenzie tarafından yapılan endüstri araştırmalarına göre 2025 yılında büyük güç transformatörleri (≥ 100 MVA) için 4–5 yıllık teslim süreleri bildirmişlerdir.
Bu birikinti, CRGO tüketim tahminlerini yıllar öncesinden kilitleyecek bir talep sırasını oluşturur. Fabrikalar, alıcıların kendi transformatör teslim taahhütlerini tehlikeye atmadan siparişleri geciktirme veya iptal etme imkanlarının sınırlı olduğunu bildiğinden fiyatlarını buna göre belirleyebilirler. Transformatör üretim kapasitesi ile yeni elektrik şebekesi kurulum projeleri arasındaki yapısal uyumsuzluk, temel hammadde maliyetleri ılınlasa bile 2027–2028 yıllarında yüksek CRGO fiyatlandırmasını sürdürebilir.


Bölgesel Fiyat Farklılıkları
CRGO fiyatları hedef pazarına göre ticaret politikası, yerel vergiler ve bölgesel talep nedeniyle önemli ölçüde değişiklik gösterir:
| Pazar | Temel Faktörler | Çin FOB'ye Karşı Fiyat Artışı |
|---|---|---|
| Avrupa Birliği | Bazı kaynaklar için damping karşıtı tarifeler; yüksek şebeke yatırımı | +%15–25 |
| Amerika Birleşik Devletleri | Bölüm 232 çelik tarifeleri; IRA şebeke projeleri için ABD içerik kuralları | +%20–35 |
| Hindistan | Elektrik çeliğine %7,5–15 ithalatı tarifeleri; yerel üretim açığı | +%10–20 |
| Orta Doğu & Afrika | Büyük tarifeler yok; güçlü altyapı talebı | +%5–10 (lojistik) |
| Güneydoğu Asya | Düşük tarifeler; rekabetçi ithalatçı ortamı | +%5–8 |
CRGO Fiyat Riskini Nasıl Yönetilir
1. Enflasyon maddelerine sahip uzun vadeli arz sözleşmeleri.
Yayınlanan endekslere (örneğin, CRU Group sıcak haddelenmiş coil endeksi + sabit prim) endekslenmiş fiyat düzeltme formülleri ile 12–24 aylık hacim anlaşmaları müzakere edin. Bu, alıcı ve tedarikçi arasında fiyat riskini paylaştırırken hacmi güvence altına alır.
2. Çift kaynaklı tedarik.
İki CRGO tedarikçisini nitelendir — biri yurtiçi veya yakın bölgeden, biri Çin'den — pazarlık gücünü ve arz güvenliğini korumak için.
3. Kalite optimizasyonu.
Transformatör tasarımlarınızın gerçekten belirtilen kaliteyi gerektirip gerektirmediğini gözden geçirin. Birçok transformatör 1–2 kalite basamağı fazla belirlenir. Zhongxin Steel'in teknik ekibiyle çalışarak kalite seçimini doğru boyutlandırmak, verimlilik sınıfı uyumluluğundan ödün vermeden malzeme maliyetini %8–15 azaltabilir.
4. Sipariş defteri görünürlüğü.
CRGO tedarikçinizle 6–12 aylık kayan tahminleri paylaşın. Tedarikçiler görünürlük sağlayan alıcılara öncelik verir — ve genellikle üretim planlamasında fabrikalara yardımcı olan firmalar için daha iyi fiyatlandırma sunar.
5. Envanter konumlandırması.
Depolama kapasitesi olan alıcılar için, fiyat düşüşleri sırasında (tipik olarak 1. çeyrek) 60–90 günlük CRGO envanteri oluşturmak, ızgaraya bağlı proje mevsimselliğiyle yıl ortasında fiyat artışlarına maruz kalmanızı azaltır.
SSS
CRGO fiyatları 2022–2023'te neden bu kadar arttı?
Üç eşzamanlı şok 2022–2023 artışını yönlendirdi: (1) yaptırımlar nedeniyle NLMK Rus arzının Batı pazarlarından çıkarılması, (2) AB CRGO fabrikaları için üretim maliyetlerini artıran Avrupa'daki enerji maliyeti artışı ve (3) pandemi sonrası altyapı teşvik programlarından hızlanan ızgaraya yatırım.
CRGO ton başına mı yoksa kilogram başına mı fiyatlandırılır?
CRGO ticari olarak işlem görür ve metrik ton başına (1.000 kg) fiyatlandırılır. Küçük siparişler veya özel genişlikte kesimler için, bazı tedarikçiler kilogram başına minimum sipariş miktarıyla fiyatlandırır.
CRGO, CRNGO ile nasıl karşılaştırılır?
CRGO tipik olarak CRNGO ekonomik kaliteleri üzerinde %250–350 oranında bir prim talep etmekte, bu çok daha karmaşık üretim sürecini yansıtmaktadır. Yüksek kaliteli CRNGO (düşük kayıp, ultra ince) CRGO fiyatlandırmasına yaklaşmakta, ancak standart CRNGO önemli ölçüde daha ucuz kalmaktadır.
CRGO fiyatları 2027'de düşecek mi?
Çoğu sektör analisti, CRGO fiyatlarının şebeke yatırımı tarafından tetiklenen süregelen güç transformatörü talebinden dolayı 2027 boyunca yüksek kalacağını öngörmektedir. Anlamlı bir düzeltme, altyapı harcamalarında önemli bir yavaşlama veya çevrimiçi gelen büyük ölçekli yeni CRGO üretim kapasitesi gerektirecektir — ikisi de 2028'den önce beklenmemektedir.
Kaynaklar
- BusinessAnalytiq (2026). Grain-Oriented Electrical Steel Price Index. https://businessanalytiq.com/procurementanalytics/index/grain-oriented-electrical-steel-price-index/
- International Energy Agency (2023). Electricity Grids and Secure Energy Transitions. Paris: IEA.
- International Energy Agency (2025). Global EV Outlook 2025. Paris: IEA.
- Wood Mackenzie (2025). Power Transformer Market Outlook 2025–2030. Edinburgh: Wood Mackenzie.
- CRU Group (2026). Electrical Steel Market Outlook Q1 2026. London: CRU Group.
