Tane Yönlü Silisyumlu Çelik Nedir? Tanım, Kaliteler, Demir Kaybı & B8 Verileri

Tane yönlendirmeli silisyumlu çelik nedir sorusunu soran çoğu alıcı, ellerinde zaten bir trafo çekirdeği spesifikasyonu ve tam olarak güvenmedikleri bir dereceli kod sunan bir tedarikçi olacaktır. Makul — kısa cevap şu: tane yönlendirmeli silisyumlu çelik (GOES, aynı zamanda CRGO — soğuk haddelenmiş tane yönlendirmeli elektrik çeliği olarak da adlandırılır), %3,0–3,5 silisyum-demir alaşımı olup, haddeleme ve tavlama işlemleriyle kristalin taneleri neredeyse tamamen haddeleme yönüne paralel hale getirilmiştir. Bu yönlendirme, bir aks boyunca yüksek manyetik geçirgenlik ve düşük çekirdek kaybı sağlar — tam olarak trafo çekirdeğinin ihtiyacı olan şeydir, çünkü akı döngü etrafında sabit bir yönde hareket eder. Pratik açıdan, GOES, trafo üreticilerin sadece çekirdek dayanıklılığı değil, çekirdek verimliliğinin tasarımı belirlemesi durumunda tercih ettikleri malzemedir. Aşağıdakiler tamamen bu sorunun cevabının arkasındaki veriler — derece tablolar, kayıp numaraları ve neredeyse her kaynak görüşmede açıklamamamız istenen şeylerdir.

crgo steel grades coil warehouse
crgo steel grades coil warehouse

Temel Sonuçlar

  • Nedir: Yönlendirilmiş şekilde hizalanmış (Goss dokusu) tanelere sahip silisyumlu demir elektrik çeliği, neredeyse yalnızca trafo ve reaktör çekirdekleri için kullanılır.
  • Standart kaliteler (fabrikamız): 23Q110/M3, 27Q120/M4, 30Q130/M5, 35Q155/M6 — 0,23–0,35 mm kalınlık, demir kaybı P1,7/50: 1,05 ila 1,55 W/kg.
  • Hi-B ve lazer işaretli kaliteler, demir kaybını 0,80–0,90 W/kg'a düşürür ve B8 endüktansını 1,88–1,90 T'ye ulaştırır.
  • İstifleme faktörü ince ölçüler üzerinde (0,23–0,27 mm) ≥0,95 ve kalın ölçüler üzerinde (0,30–0,35 mm) ≥0,97 değerindedir — belirli bir çekirdek penceresinin içinde gerçekten bulunan aktif çeliğin miktarını doğrudan belirler.
  • GOES, tane yönlendirmesiz elektrik çeliğiyle (NOES/CRNGO) aynı malzeme değildir; CRNGO dönen makinelerde kullanılır, çünkü özellikleri yalnızca bir yöne değil, her yöne kabaca eşit ölçüde dağılmıştır.

Trafo Çekirdeği için "Tane Yönlendirilmesi" Neden Önemlidir

Sıradan çelik rasgele yönlendirilmiş tanelere sahiptir, bu nedenle manyetik özellikleri herhangi bir yönde kabaca aynıdır — motor rotoru için iyi olabilir, bir trafo çekirdeği için boşa harcanmıştır; çünkü orada akı sabit bir döngü içinde tek yöne akar. Tane yönlendirilmesi silisyumlu çelik bunu çözer: sıcak haddeleme, soğuk haddeleme ve yüksek sıcaklık tavlama dizisini kontrol ederek (tipik olarak ikincil yeniden kristalleşme için 1200°C civarında) [110]<001> kristal yönelimi — Goss dokusu olarak bilinen — bitmiş saçta hakim hale gelir. Taneler haddeleme yönüne hizalanır ve bu yönde ilerleyen manyetik akı, tane yönlendirmesiz çelikteki akıya kıyasla çok daha az dirençle karşılaşır.

Getiri, her transformatör mühendisinin ilk kontrol ettiği iki sayıyla ölçülür: çekirdek kaybı (çelik kilogramı başına, siklus başına ısı olarak harcanan enerji miktarı) ve manyetik indüksiyon (çelik doygunluğa ulaşmadan önce taşıdığı akı miktarı). Tane yönelimi yuvarlama ekseni boyunca her ikisini aynı anda iyileştirir — izotropik çelik bunu yapamaz. Malzemenin gerçek amacı budur. Bu iki sayıyı daha ileri itin ve Hi-B elde edersiniz; bir lazerle daha da ileri itin ve lazerle oyulmuş elde edersiniz — aynı temel fikirler, üç fiyat noktası.

Elektrik Çeliği Sınıflandırması: GOES ve NOES

Elektrik çeliği iki aileye ayrılır ve bunları bir teknik şartnamede karıştırmak gördüğümüz daha yaygın alıcı hatalarından biridir. Genellikle aynı şekilde ortaya çıkar: bir EV motor projesi CRGO istiyor çünkü bir yerde satın alma şablonu hala hangi aileyi belirtmeden "silisyumlu çelik" diyor ve motor tasarımı aslında CRNGO'ya ihtiyaç duyuyor. Yanlış aile ve yanlış tablonun içindeki derece eşleştirmesi bunu düzeltmez.

Tane Yönelimli (GOES/CRGO)Tane Yönelimsiz (NOES/CRNGO)
Tane hizalanmasıYuvarlama yönüne hizalanmışRastgele / neredeyse izotropik
Tipik silisyum içeriği3,0–3,5%1,0–3,5%, dereceye göre değişir
Çekirdek kaybı (P1.7/50, 0,27 mm)≈1,20 W/kg (M4)Doğrudan karşılaştırılamaz — NOES 1,5T'de derecelendirilmiştir
Birincil kullanımTransformatör ve reaktör çekirdekleri (sabit akı yolu)Motor, jeneratör ve döner makine çekirdekleri (akı döner)
Tipik kalınlık0,18–0,35 mm0,20–0,65 mm

Transformatörler yerine döner ekipmanlar için tedarik yapıyorsanız, bunun yerine tane yönlendirmesiz elektrik çeliği derece kılavuzumuza bakınız — derece mantığı ve kayıp derecelendirmeleri yeterince farklıdır ki GOES veri sayfaları bir motor laminasyonu yeterlendirmesine yardımcı olmayacaktır.

Malzeme Özellikleri: Gerçek Derece Verileri

Bu, alıcıların fiilen spesifike ettiği bölüm olduğundan, genel bir aralık yerine kendi değirmen sayfalarından sertifikalı veriler sunulmaktadır.

Standart CRGO — demir kaybı, endüktans, kalınlık

KalınlıkGB derecesiAISI eşdeğeriDemir kaybı P1.7/50Endüktans B8En uygun olduğu yer
0,23 mm23Q110M3≤ 1,05 W/kg≥ 1,85 TEn yüksek verimli küçük ve orta çekirdekler
0,27 mm27Q120M4≤ 1,20 W/kg≥ 1,83 TGenel amaçlı güç ve dağıtım çekirdekleri
0,30 mm30Q130M5≤ 1,35 W/kg≥ 1,80 TDaha büyük çekirdekler, maliyet dengeleme
0,35 mm35Q155M6≤ 1,55 W/kg≥ 1,78 TBüyük, düşük frekanslı çekirdekler

Derece kodunu okumak, kural konusunu öğrendikten sonra basittir: "27Q120" kodunda 27 nominal kalınlık sınıfıdır (0,27 mm), Q geleneksel tane yönelimli çeliği işaretler ve 120, 1,7 T / 50 Hz'deki garantili maksimum çekirdek kaybının 100 ile çarpılmış halidir — yani ≤1,20 W/kg. Aynı mantık JIS'in ve kabaca AISI M-serisi adlandırmasının temelini oluşturur; bu nedenle bir spesifikasyonu GB, JIS ve AISI sistemleri arasında çapraz referans almak, her standardın hangi eksen karşısında ölçüm yaptığını (1,5T'ye karşı 1,7T, 50Hz'ye karşı 60Hz) bildiğiniz zaman çoğunlukla aritmetiktir.

Two workers in hi-vis vests at open shipping containers loaded with grain-oriented steel coils
Bobinler ihracat için yüklenmeden önce sipariş edilen dereceye karşı kontrol edilir.

Hi-B ve lazerle işlenmiş CRGO — kaybı daha da düşürüyor

Verim avantajının kendini ödediği projeler için — bizim Hi-B ile Standard CRGO karşılaştırması geri ödeme analizi'ne bakınız — yüksek geçirgenlik (Hi-B) ve lazerle işlenmiş dereceler, Goss dokusunu keskinleştirerek ve lazerle işlenmiş varyantlarda manyetik domainleri kendilerini iyileştirerek çekirdek kaybını daha da düşürür:

>>
KaliteKalınlıkDemir kaybı P1.7/50Min. İndüksiyon B8Tip
23QG0800.23 mm≤ 0.80 W/kg≥ 1.90 THi-B
23QG0850.23 mm≤ 0.85 W/kg≥ 1.89 THi-B
23QG0900.23 mm≤ 0.90 W/kg≥ 1.88 THi-B
23ZH900.23 mm≤ 0.90 W/kg≥ 1.88 THi-B
M085-23P0,23 mm≤ 0,85 W/kg≥ 1,90 TLazer ile işaretlenmiş
M090-23P0,23 mm≤ 0,90 W/kg≥ 1,90 TLazer ile işaretlenmiş

Lazer işaretleme, hadde yönüne dik ince çizgiler taratarak yerelleştirilmiş termal gerilim oluşturur ve 180° manyetik bölge duvarlarını daraltır. Daha dar bölgeler girdap akımı kaybı daha az olacak şekilde geçiş yapar ve bu da P1,7/50'yi lazer işaretlemesi olmayan aynı Hi-B alttabanına kıyasla %8–15 daha da azaltır — karşılaştırma amaçlı, geleneksel (Hi-B olmayan) CRGO kabaca 1,00–1,10 W/kg civarında çalışır. Bunu belirtmeden önce dikkat edilecek bir husus vardır: gerilim giderme tavlaması (SRA) — sarılı çekirdekler için gereklidir — lazer işaretleme yararını ortadan kaldırır, bu nedenle lazer işaretlemeli malzeme yalnızca damgalanmış ve yığılmış çekirdekler için uygun. SRA'ya tabi tutulan sarılı çekirdekler için, ısıya dayanıklı (aşındırılmış veya mekanik olarak işaretlenmiş) alan tanımlanmış malzeme doğru yedektir — tam derece seçenekleri bizim Hi-B & lazer ile işaretlenmiş CRGO sayfamızda bulunmaktadır.

Fiziksel ve bobin özellikleri

ÖzellikSpesifikasyon
Yüzey izolasyonuC5 inorganik kaplama (standart); C6 inorganik-organik talep üzerine
Yığılma faktörü≥ 0.95 (0,23–0,27 mm) · ≥ 0.97 (0,30–0,35 mm)
Bobin genişlik aralığı8–1.250 mm, sipariş üzerine boyuna kesilmiş
Bobin ağırlığıBobin başına yaklaşık 5 t (fabrika veya ana bobin)
Bobin iç çapı508 mm (20″) standart, talep üzerine 610 mm
Kalınlık toleransı± nominal kalınlığın %4
Genişlik toleransıboyuna kesilmiş şerit üzerine ± 1,0 mm

Yığılma faktörü, bir teknik inceleme sırasında hafif alınması kolay bir parametredir. Ancak olmamalıdır. 0,95'e karşı 0,97'de, brüt laminasyon yüksekliği 100 mm olan bir yığının yaklaşık 2 mm daha az aktif çelik taşıyması durumu vardır — tam bir çekirdek penceresinde, bu fark doğrudan ulaşılabilir akı ve bunun akabinde, bitmiş transformatörün gerçekte sergiye koyduğu çekirdek kaybı ile ham bobin için teknik veri sayfasında belirtilen sayı arasında görülür. Yığılma faktörü hakkında herhangi bir tedarikçiye soru sormadan iki teklif arasında 0,05 W/kg çekirdek kaybı farkını pazarlıkla geçirmeye haftalarca harcayan alıcılarla karşılaştık. Bu önceliği tersine çevirmek oldukça değerlidir.

Yüksek frekanslı çekirdekler için ultra ince CRGO

Standart 0,23–0,35 mm CRGO, 50/60 Hz güç frekansı için optimize edilmiştir. Birkaç yüz hertzin üzerinde, girdap akımı kaybı laminas kalınlığının yaklaşık karesiyle artar; bu nedenle 400 Hz, anahtarlama frekansı veya havacılık güç özellikleriyle çalışan çekirdekler verimli kalmak için daha ince bir kalibreye ihtiyaç duyar — bu da yüksek frekanslı ve EV şarj cihazı tasarımlarının farklı bir referans noktasında (P1.7/50 yerine P1.0/400) derecelendirilen ayrı bir ultra ince seri kullanmasının nedenidir:

DereceKalınlıkÇekirdek kaybı P1.0/400İndüksiyon B8Tipik kullanım
GT-0500,05 mm≤ 9 W/kg≥ 1,83 TEn yüksek frekanslı çekirdekler, havacılık 400 Hz
GT-0800,08 mm≤ 11 W/kg≥ 1,84 TYF reaktörleri ve bobinler
GT-1000,10 mm≤ 14 W/kg≥ 1,85 TEV araç içi şarj cihazları, DC-DC dönüştürücüler
GT-1500,15 mm≤ 19 W/kg≥ 1,86 TOrta frekans transformatörleri
GT-2000,20 mm≤ 25 W/kg—Düşük frekans HF uygulamaları

Farklı test referansına dikkat edin (1,0 T / 400 Hz yerine 1,7 T / 50 Hz) — iki kayıp değeri, farklı manyetize koşulları altında ölçüldükleri için yukarıdaki standart CRGO tablosu ile karşılaştırıldığında doğrudan satır satıra karşılaştırılamaz. Bir veri sayfası P1,0/400 değerini, bunu söylemeden P1,7/50 değeri ile birlikte verirse, bu sayıları tedarikçiler arasında karşılaştırmadan önce işaret etmeye değer.

Uluslararası olarak nasıl karşılaştırılır

Çin GB/T 2521 sınıflandırması dolaşımdaki tek adlandırma sistemi değildir ve küresel olarak kaynak arayan alıcılar genellikle ikinci bir veri kaynağına karşı bir akıl kontrolü ister. En büyük küresel GOES üreticilerinden biri olan JFE Steel Corporation, kendi eşdeğer ürün hatları için çok benzer kayıp/indüksiyon eşleşmeleri yayınlar: JFE'nin 27JG120 (0,27 mm, geleneksel tane yönelimli) 1,7T/50Hz'de ≤1,20 W/kg çekirdek kaybında garantili ve minimum B8'i 1,80 T — yukarıdaki 27Q120/M4 sınıfı ile aynı bandda — oysa 23JGHE080 lazer alanı rafine Hi-B sınıfı ≤0,80 W/kg ile garantili ve B8 ≥1,87 T ile, tablodaki 23QG080 Hi-B sayılarını yakından takip eder. Bu tür çapraz standart yakınlaşması, yeni bir tedarikçiyi nitelendirirken yararlı bir kontroldür. İddia edilen eşdeğer sınıf bu aralığın çok dışında kalırsa, satın alma siparişine bağlanmadan önce neden olduğunu sorun — gemi hareket ettikten sonra değil.

secondary crgo mixed lot warehouse sorting
secondary crgo mixed lot warehouse sorting

Tane Yönelimi Nasıl Sağlanır

Goss dokusu tesadüfi olmaz — spesifik bir sıcak haddeleme, soğuk haddeleme ve yüksek sıcaklık (yaklaşık 1200°C) ikincil yeniden kristalleştirme tavlamasının ürünüdür. Bu proses, soğuk haddelemeden sonra mevcut diğer tüm yönelimlerin pahasına [110]<001> yönelimine sahip taneleri seçici biçimde büyütür. Genel olarak, sıra şu şekildedir: sıcak haddelenmiş coil → normalleştirme/aktarma → birinci soğuk haddeleme geçişi → ara (dekarbürizasyon) tavlaması (doğru tane boyutu ve inhibitör dağılımını ayarlar) → ikinci soğuk haddeleme geçişi son kalınlığa → yüksek sıcaklık kutu tavlaması (ikincil yeniden kristalleştirme) (Goss yönelimine sahip taneler komşularını tüketir ve milimetre ölçeğinde büyür) → yalıtkan kaplama tavlaması (cam/fosfat kaplama uygular ve aynı zamanda haddeleme gerilimini giderir).

Bu sıranın herhangi bir aşamasında — haddeleme redüksiyon oranı, ara tavlama sıcaklığı veya son kaplama tavlaması atmosferi — hata yapılırsa, sonuçta desen keskinliği (ve dolayısıyla B8) düşer. Bu tam olarak bir üretici test sertifikasının varsayılan olarak kabul etmek yerine kanıtlamak için var olduğu iki sayı olan B8 ve çekirdek kaybının neden önemli olduğudur. Bir coilin plakadan tamamlanmış CRGO'ya gidiş sürecinin tam altı aşamasının dökümü için, CRGO coili nasıl yapılır başlıklı sayfaya bakınız.

Uygulamalar

  • Güç transformatörleri — M3/M4 (veya Hi-B) sınıfları, çekirdek verimlilik kayıplarının onlarca yıl süren sürekli çalışma boyunca bileşke olduğu durumlarda
  • Dağıtım transformatörleri — M5/M6 sınıfları, daha yüksek hacimli, düşük iş döngüsü uygulamaları için kaybı maliyete karşı dengeler
  • Akım ve potansiyel transformatörleri — ince ölçüde, düşük kayıplı sınıflar; burada ölçüm doğruluğu çekirdek davranışına bağlıdır
  • Reaktörler ve manyetik yükselticiler — transformatörleriyle aynı sabit akı yolu mantığı

Dönen makineler — motorlar, jeneratörler, elektrikli araç çekiş sürücüleri — bunun yerine tane yönlendirmesiz elektrik çeliği kullanırlar, çünkü akı yönü lamineyde döner ve tek bir sabit yolu izlemez.

Kayıp Rakamlarının Zaman İçinde Size Maliyeti

M4 çekirdeği (≤1,20 W/kg) ve Hi-B 23QG090 çekirdeği (≤0,90 W/kg) arasındaki farkı bir veri sayfasındaki yuvarlama hatası olarak görmek kolaydır. Çalışan bir transformatörde durum böyle değildir. Çekirdek kaybı, yüksüz kaybıdır — transformatör enerjili olduğu sürece, yük altında olup olmadığına bakılmaksızın, 24/7 sürekli olarak dağıtılır. Standart sınıf çelik yerine Hi-B ile inşa edilen bir dağıtım transformatörü, tam hizmet ömrü boyunca anlamlı şekilde daha yüksek yüksüz kayba sahip olabilir ve kamu kuruluşları ile büyük endüstriyel alıcılar giderek sadece çelik çekirdeğinin satın alma fiyatını değil, ömür boyu enerji maliyetini — teklif karşılaştırırken tartıyorlar. Bu, güncellenmiş DOE ve AB eko-tasarım verimlilik minimumları gibi düzenleyici itişlerin ardındaki hesaplamadır ve bu nedenle Hi-B ile lazer işaretli malzeme, tonne başına fiyat primi olmasına rağmen, daha ucuz standart sınıflara kaybetmek yerine yeni transformatör tasarımlarında pay kazanmaya devam etmektedir.

Bu nedenle tonne başına fiyatta durmayın. Belirtilen çekirdek kaybını transformatörün beklenen çalışma döngüsü ve yerel elektrik maliyeti ile çarpın, ardından bu ömür boyu kaybı maliyetini çelik fiyat farkına karşı tartın. Beş dakikalık bir hesap tablosu alıştırması, hangi sınıfın gerçekten kazandığını değiştirir.

Üretici Test Sertifikaları ve Sınıf İzlenebilirliği

Bir teknik veri sayfası yalnızca bir fabrikasının ürettiğini iddia ettiğini söyler, bir kamyonun üzerinde oturan belirli bir bobinde gerçekte ne olduğunu değil. Her sipariş bir üretici test sertifikası ile sevk edilmelidir — çoğu uluslararası alıcı EN 10204 3.1 (test sonuçları gerçek üretim partisine izlenebilir) yerine 3.2 (ayrıca üçüncü taraf veya müşteri tanığı gerektirdiği) belirtir. İşte rahatsız edici kısım: asal ve ikincil/kampalam CRGO, görsel olarak benzer bobin ambalajı taşıyabilir. Bobin kenarı, kağıtlar üzerindeki kayıp numarasının gerçek olup olmadığını söylemez. Bir kargo boyuna kesme hattınızdan geçtikten sonra değil, kabul etmeden önce sınıf izlenebilirliğini ve test sertifikası orijinalliğini onaylayın — asal ve ikincil CRGO kılavuzumuz uyumsuz malzemeleri erken yakalayan kontrolleri açıklar.

CRGO electrical steel coils secured inside shipping container for international export transportation
Elektrik çeliği CRGO bobinleri, denizaşırı sevkiyattan önce koruyucu sarma ve pekiştirilmiş bağlama ile bir gemi konteynerine yüklendi ve sabitlendi.

Özelleştirme Seçenekleri

Bobin tam genişlik fabrika bobini olarak veya genişliğe kesilmiş (8–1.250 mm), enine kesme levha olarak ya da daha yüksek ara tabaka direnci veya zımbalanabilirlik gerektiğinde alternatif kaplamalar (C6 inorganik-organik) ile tedarik edilebilir. Üretim siparişine bağlanmadan önce çekirdek kaybı ve şekillendirilebilirliğin doğrulanması için ücretsiz numuneler tipik olarak yaklaşık bir hafta içinde mevcuttur.

Sık Sorulan Sorular

CRGO veri sayfasında “P1.7/50” ne anlama gelir?
P1.7/50, 1.7 tesla tepe manyetik indüksiyonu ve 50 Hz frekansı altında ölçülen spesifik çekirdek (demir) kaybıdır ve watt/kilogram cinsinden ifade edilir. 1.7 T tipik trafo çekirdeği çalışma akı yoğunluğuna yakın olduğu için tane yönlendirmeli elektrik çeliği için standart referans noktadır; daha düşük bir P1.7/50 sayısı, çekirdek çeliğinin kilogramı başına ısı olarak israf edilen daha az enerji anlamına gelir.

B8 nedir ve neden önemlidir?
B8, 800 A/m manyetitlendirme alan kuvveti altında ölçülen manyetik indüksiyondur (tesla cinsinden) — esas olarak tane yönlendirmesinin ne kadar keskin başarıldığının bir göstergesidir. Daha yüksek bir B8, çeliğin hadde yönü boyunca daha yüksek bir akı yoğunluğunda doyuma ulaştığı anlamına gelir; bu da tasarımcının aynı güç için çekirdeği küçültmesine veya çekirdek boyutunu sabit tutarak verim marjı kazanmasına olanak tanır.

Zaten kayıp ve indüksiyon sayılarını biliyorsam, neden istifleme faktörü önemlidir?
İstifleme faktörü, laminat yığının brüt yüksekliğinin ne kadarının gerçekten çelik versus kaplama ve levhalar arasındaki hava boşluğu olduğunu ölçer. Özdeş kayıp ve B8 özellikleri olan iki bobin, istifleme faktörleri farklıysa yine de farklı sonlandırılmış çekirdek performansı verebilir; çünkü daha düşük bir istifleme faktörü, aynı fiziksel çekirdek penceresi içinde daha az aktif çelik — ve dolayısıyla daha az akı taşıma kapasitesi — anlamına gelir.

Standart CRGO mu yoksa Hi-B/lazer çizili CRGO mu seçmeliyim?
Emin değilseniz, Standart CRGO ile başlayınız — bu sebepten ötürü varsayılandır ve çoğu güç ve dağıtım çekirdeklerini fazla spesifikasyon olmaksızın kapsadığından. Hi-B veya lazer çizili seçeneğine yalnızca bir gereklilik zorunlu kıldığında geçiniz: sağlamanız gereken yasal verimlilik minimumu veya zararın geriye dönüşüm süresi bir on yıl yerine birkaç yıl içinde karşılanacak kadar yüksek bir görev döngüsü. Kendi projenizde sayıları hesaplayınız; "premium her zaman daha iyidir" varsayımına düşmeyiniz — çalışan bir örnek için Hi-B ve standart CRGO geri ödeme karşılaştırması bölümüne bakınız.

Dereceler GB, JIS, AISI ve IEC standartları arasında eşleştirilebilir mi?
Evet, ancak standartlar farklı referans noktalarına karşı ölçüm yapsa da (1,5T ve 1,7T, 50Hz ve 60Hz), doğrudan derece kodu eşleşmesi her zaman kesin olmayacaktır — en yakın zarar/endüktans eşleşmesini onaylamak önemlidir. Mevcut spesifikasyonunuzu veya veri sayfanızı çapraz kontrol için göndermek, derece kodlarını tek başına eşleştirmekten daha güvenilirdir.

Yukarı Çık