100 kVA'lik kutup üzerine monte edilmiş bir dağıtım transformatörü ve 300 MVA'lik bir şehir içi güç transformatörü her ikisi de tane yönelimli silisyumlu çelik (CRGO) çekirdekleri kullanır — ancak malzeme özellikleri tamamıyla farklı sınıf aileleri kadar değişebilir. Tasarım felsefesi, kayıp optimizasyonu stratejisi ve tedarik yaklaşımı temelinden farklıdır. Bu rehber bu farklılıkların tam olarak nerede olduğunu ve her uygulama için doğru şekilde nasıl belirtileceğini açıklar.
Ayrım kolayca sadece gerilim derecelemesine indirgenebilir — şehir içi ölçekteki birimler ve bir evinin dışındaki direktöm üzerindeki transformatör — ancak sınıf seçiminin temel sürücüsü, nameplate'e yazılı sayı değil, çalışma döngüsüdür. Bir dağıtım transformatörü, akı akışı ne olursa olsun, tüm zaman boyunca enerjilenmek halinde kalır; bir güç transformatörünün yükü talep takip eder ve onunla değişir. Her birinin hizmet sırasında nasıl davrandığındaki bu fark, MVA derecelemesinden çok, sınıf seçimini farklı yönlere iter.
Temel Önemli Noktalar
- Dağıtım transformatörleri (< 10 MVA) yüksüz kayıpları en aza indirmeyi önceliklendirir, çünkü yük ne olursa olsun 24/7 enerjilenmek halinde çalışır — gece yarısında sıfır akım akışı ile bile, çekirdek manyetize edilir ve enerji kaybeder.
- Güç transformatörleri (≥ 10 MVA) hem yüksüz ve yüklü kayıpları optimize etmelidir, çünkü her ikisi de daha yüksek yük faktörleri ve daha büyük mutlak güç seviyelerinde önemlidir.
- AB EcoDesign Tier 2 yönetmeliği (Temmuz 2025'te yürürlüğe girmektedir) ≥ 25 kVA tüm dağıtım transformatörleri için A0 sınıfı veya daha iyi türünü zorunlu kılar — pazarı kararlı bir şekilde Hi-B CRGO'ya (B30G110 / B27G100) doğru itiyor.



Sınırın Tanımlanması: Dağıtım ve Güç Transformatörleri
Endüstri standardı olarak dağıtım ve güç transformatörleri arasındaki sınır, orta gerilim (6,6–33 kV) bölgesinde yaklaşık 10 MVA (10.000 kVA) olarak belirlenmiştir. Ancak bu sınır esnek bir sınırdır:
- < 10 MVA, 11–33 kV primer gerilim: Dağıtım transformatörleri. Tipik olarak direk montajlı veya pad montajlı, yağlı veya kuru tip.
- 10–60 MVA, 33–110 kV primer gerilim: Alt iletim transformatörleri; bazen dağıtım, bazen de güç transformatörü olarak sınıflandırılır.
- ≥ 60 MVA, 66–765 kV primer gerilim: Güç transformatörleri. Tipik olarak şebeke istasyonu veya jeneratör yükseltme tipindedir.
Çekirdek çeliğinin seçimi açısından, daha anlamlı farklar şunlardır:
- Yük faktörü — Dağıtım: ortalama %20–40; Güç: ortalama %60–85
- Boşta çalışma kaybının toplam kaybın payı — Dağıtım: %60–80; Güç: %30–50
- Belirtim başına transformatör miktarı — Dağıtım: yüzlerce ile binlerce özdeş ünite; Güç: sıklıkla özel tek ünite veya küçük seri
Yan Yana Teknik Özellikleri Karşılaştırması
| Özellik | Dağıtım Transformatörü | Güç Transformatörü |
|---|---|---|
| Tipik kapasite | 25 kVA – 10 MVA | 10 MVA – 1.000+ MVA |
| Birincil gerilim | 11–33 kV | 33–765 kV |
| CRGO sınıfı aralığı | B35G130 ila B27G100 | B30G110 ila B23G090 |
| Sınıf türü | Standart veya Hi-B | Esas olarak Hi-B |
| Tipik kalınlık | 0,27–0,35 mm | 0,23–0,30 mm |
| Çekirdek kaybı hedefi | 0,8–1,4 W/kg | 0,7–1,1 W/kg |
| Verimlilik sınıfı (IEC) | A, A0, AA0 | A0, AA0 |
| Sipariş miktarı | Büyük (ay/sınıf başına t) | Küçük (proje temelli) |
| Teslim süresi hassasiyeti | Orta | Yüksek |
| Genişlik belirtimi | Standart genişlikler | Sıklıkla özel kesim |
| Düzenleyici baskı | Çok yüksek (EcoDesign, DOE) | Orta (IEC 60076-20) |
Dağıtım Transformatörü Çelik Seçimi
Dağıtım transformatörleri, malzeme seçiminin bölgesel verimlilik düzenlemeleri tarafından büyük ölçüde etkilendiği yüksek hacimli, maliyet-duyarlı bir uygulamadır.
2026'daki Düzenleyici Ortam
Üç büyük pazar farklı standartlar uygulamaktadır:
| Bölge | Standart | Mevcut Gereklilik | Çelik Etkisi |
|---|---|---|---|
| Avrupa Birliği | EU 2019/1781 (Tier 2, Temmuz 2025) | A0 sınıfı veya daha iyi | Çoğu tasarım için Hi-B CRGO zorunlu |
| Amerika Birleşik Devletleri | DOE 10 CFR 431 (TP-2, Ocak 2016+) | TP-2 verimliliği | Tipik olarak B30G120 veya B27G120 yeterli |
| Çin | GB/T 17468-2019 | S13/S14/S15/S20 | S20 sınıfı Hi-B gerektirir |
| Hindistan | IS 1180 (Star Rating) | Minimum Star-3 | Standart CRGO Grade 27M veya daha iyi |
| Brezilya | ABNT NBR 5356-1 | PROCEL A etiketi | Hi-B CRGO benimseme artıyor |
AB dağıtım transformatörleri için Tier 2 A0 şartı, önceki minimum standartlara kıyasla boşta kalma kayıplarında yaklaşık %20–25 oranında azalışa eşittir. 630 kVA'da A0'a ulaşmak tipik olarak şunları gerektirir:
- 0,30 mm Hi-B CRGO (B30G110) — sınırda A0
- 0,27 mm Hi-B CRGO (B27G100) — tasarım yedeklemesi ile net A0
Standart Tasarım Parametreleri (630 kVA, 11/0,4 kV, 50 Hz)
Örnek olması açısından, tipik AB pazarı 630 kVA dağıtım transformatörü:
| Parametre | Standart Grade (B30G120) | Hi-B Grade (B27G100) |
|---|---|---|
| Çekirdek akı yoğunluğu | 1,65 T | 1,72 T |
| Çekirdek ağırlığı | ~450 kg | ~420 kg |
| Özgül çekirdek kaybı | ~1,20 W/kg | ~1,00 W/kg |
| Hesaplanan P₀ | ~540 W | ~420 W |
| IEC verimlilik sınıfı | A | A0 |
| P₀'da yıllık enerji kaybı | ~4.730 kWh | ~3.680 kWh |
| 30 yıllık enerji kaybı değeri* | ~$7.100 | ~$5.500 |
*€0,10/kWh'de, 30 yıllık PV. Hi-B, transformatörün ömrü boyunca birim başına yaklaşık €1.600 enerji tasarrufu sağlar.
B30G120 ve B27G100 arasındaki malzeme maliyeti farkı tipik olarak transformatör başına $80–120'dir — Hi-B yükseltmesini güçlü bir şekilde ekonomik hale getirir.
Güç Transformatörü Çelik Seçimi
Güç transformatörü çelik seçimi, dağıtım transformatörü tedariğinden daha küçük miktarlar, daha fazla özel spesifikasyon ve daha yüksek mühendislik titizliği içerir.
Tedarik Sürecindeki Ana Farklar
- Proje bazlı sipariş verme — Her güç transformatörü tipik olarak bireysel olarak belirtilir. Çelik siparişleri devam eden toplu siparişler yerine transformatör tasarımına göre verilir.
- Özel kesim genişlikleri — Güç transformatörü trafo çekirdeği laminasyonları genellikle basamaklı çekirdek tasarımıyla eşleşen belirli genişliklere kesilir. Bu, çelik tedarikçisinin ana bobinleri tam spesifikasyonlara göre kesmesini gerektirir (örneğin, 1.050 mm ana bobinden 750 mm + 600 mm + 480 mm).
- Çoklu teslimatlar — 200 MVA transformatörü, çekirdek sarma programlarıyla koordine edilen 3–4 sevkiyat arasında teslim edilen 30+ ton CRGO gerektirebilir.
- Daha yüksek derece tutarlılığı gereksinimi — Büyük güç transformatörleri için, bobin-bobin arasında P₁,₇/₅₀ varyasyonu minimal olmalıdır (< 0,03 W/kg standart sapma), çekirdek kaybı tahminlerinin karşılanmasını sağlamak için.
Basamaklı Tasarımın Avantajları
İnşaat yöntemi, iki sınıfın farklılaştığı ikinci bir ekseni oluşturur ve kalite seçimiyle etkileşime girer. Dağıtım transformatörleri — özellikle tek fazlı, direk monte edilen ünitelerde — sıklıkla sarılı çekirdek yapısı kullanılır: bir çelik şeridi elde etmek için sürekli sarılan çekirdek, çok düşük çekirdek kaybı sağlar ancak çekirdek geometrisi seçeneklerini sınırlar. Güç transformatörleri, özellikle büyük üç fazlı ünitelerde, daha sık istifli yapıda kullanılır ve bu ünitelerin ihtiyaç duyduğu daha büyük ve daha karmaşık çekirdek şekillerini karşılamak için neredeyse evrensel olarak basamaklı tasarım istifli yapıda kullanılır — genellikle aynı kalitedeki sarılı çekirdeğe göre daha küçük bir istifleme faktörü ve ek kayıp maliyetiyle.
Basamaklı tasarım, köşe kayıplarını ve gürültüyü mitred birleşime kıyasla azaltır, ancak gerektirmeyen:
- Kesme genişliği toleransı ≤ ±0,10 mm (dağıtım transformatörü gerekliliklerinden daha sıkı)
- Bağlantı hava boşluklarını önlemek için tutarlı düzlük
Zhongxin Steel, güç transformatörü basamaklı tasarım yapısı için sağlanan CRGO'da ±0,05 mm genişlik toleransı sağlar.
Bölgeye Göre Düzenleyici Gereklilikler
Dağıtım transformatörleri için, bölgesel verimlilik standartları satın alma kararlarını belirler. İşte güncel minimum performans standartları haritası:
| Pazar | Minimum Standart | "A" Tabanı ile Karşılaştırıldığında Yüksüz Kayıp Seviyesi |
|---|---|---|
| AB (Temmuz 2025 sonrası) | A0 sınıfı | −%25 |
| AB (2030'ye kadar AA0 hedefleniyor mu?) | AA0 (önerilen) | −%40 |
| ABD | DOE TP-2 | ~−%30 önceki NEMA kuralına karşı |
| Çin (yeni yapılar) | S20 sınıfı | −%30 S13'e karşı |
| Avustralya | MEPS Seviye 3 | Yaklaşık A0 eşdeğeri |
| Hindistan | BEE Star-4 veya Star-5 | Çeşitli |
AB'nin 2030 yılına kadar AA0 sınıfına olası genişlemesi, tüm Avrupa dağıtım transformatörü üreticilerini B23G090 veya B27G100 Hi-B derecelerine yöneltecektir — CRGO pazarında büyük bir talep değişikliğidir.
Kayıp Optimizasyonunun Ekonomisi
Hem dağıtım transformatörü hem de güç transformatörü için toplam sahip olma maliyeti (TCO) hesaplaması aşağıdakileri içermelidir:
Kapitalize edilmiş kayıplar formülü:
Malzeme primi (CRGO yükseltmesi) ve kapitalize kayıp oranında ömür boyu enerji tasarrufu karşılaştırması
Çoğu iletim işletmecisi, transformatör kayıplarını kW başına $2.000–5.000 ile kapitalize eder. 630 kVA dağıtım transformatörü için:
- B30G120 → B27G100 yükseltmesi P₀'ı ~120 W azaltır
- $2.500/kW kapitalize oranında: tasarruf = 0,12 kW × $2.500 = transformatör başına $300
- Malzeme primi: transformatör başına ~$100
- Yükseltmenin net bugünkü değeri: transformatör başına +$200
Filo Ölçeği Neden Hesaplamayı Değiştirir
Yukarıdaki birim başına tasarruf izole edildiğinde marjinal görünmektedir. Filo boyutu hesaplamaya girdiğinde marjinal görünmeyi bırakır. Orta ölçekli bir hizmet bölgesi için olağandışı olmayan 30.000 dağıtım transformatörü işleten bir işletmeci, Hi-B derece yükseltmesi aracılığıyla her birimden kabaca 3 W boşta kayıp çıkarmak, filo genelinde 90.000 W (90 kW) sürekli kayıp kaldırmak, bu birimler hizmettte kaldığı sürece yılda 8.760 saatlik çalışma anlamına gelir. Bunu işletmecinin kendi kayıp kapitalizasyon varsayımlarından geçirin ve birim başına marjinal görünen bir derece yükseltmesi filo ölçeğinde marjinal görünmeyi bırakır.
Aynı toplama etkisi, güç transformatörü tarafında neredeyse geçerli değildir. Bir elektrik şirketi 30.000 güç transformatörü işletmiyor — bir kaç tane işletebilir, her biri herhangi bir dağıtım ünitesinden bireysel olarak çok daha büyük ve pahalıdır. Birim başına küçük bir tasarrufu çarpmak için geniş bir birim popülasyonu yoktur, bu da dağıtım ve güç transformatörü derecesi seçim mantığının, her ikisi de aynı CRGO kategorisinden çekse de farklı olmalarının bir nedenidir. Bir güç transformatörü için (300 MVA): - B27G120 → B23G090 yükseltmesi P₀'u ~40 kW azaltır - $3.000/kW kapitalize oranında: tasarruf = 40 kW × $3.000 = **$120.000** - Malzeme primi: ~$30.000–50.000 - **Net bugünkü değer: +$70.000–90.000** Ekonomik veriler, kayıp kapitalizasyonunun uygulandığı neredeyse tüm senaryolarda CRGO derecesi yükseltmelerini desteklemektedir. ## Yaygın Spesifikasyon Hataları **Hata 1: Dağıtım transformatörü CRGO spesifikasyonunu güç transformatörlerine uygulamak.** Dağıtım transformatörü çeliği (örneğin B35G130) genellikle standart genişliklerde sipariş edilir ve hizmet merkezleri tarafından işlenir. Güç transformatörü uygulamaları özel dilim genişlikleri ve daha katı tutarlılık gerektirir — dağıtım çelik tedarikçinizin doğrulama olmadan güç transformatörü gereksinimlerini karşılayabileceğini varsaymayın. **Hata 2: EU Tier 2 son tarihini göz ardı etmek.** 1 Temmuz 2025 itibariyle, AB pazarına yerleştirilen ≥ 25 kVA tüm dağıtım transformatörleri A0 verimlilik sınıfı minimumunu karşılamalıdır. B30G120 standart derecesi üzerine tasarlanan ve tedarik edilen transformatörler, yeniden değerlendirme yapılmadığı sürece AB'de yasal olarak satılamaz.Hata 3: Hi-B ve standart CRGO için aynı manyetik akı yoğunluğunun kullanılması.
Hi-B CRGO'nun daha yüksek B₈ değeri (standart için 1.80 T'ye karşılık 1.88 T), ancak çekirdek daha yüksek manyetik akı yoğunluğu için tasarlanırsa gerçekleştirilir. Hi-B çeliğinin standart CRGO için tasarlanmış bir çekirdeğe basitçe ikamesi, boyut ve ağırlık azaltma faydalarını sağlamaz.
SSS
Kuru tip ve yağla doldurulmuş transformatör CRGO gereksinimleri arasında fark nedir?
Her ikisi de çekirdek lamineasyonları için özdeş CRGO derecelerini kullanır. Fark, soğutma ortamı ve sarım yalıtım sistemidir, çekirdek çeliği değildir. Kuru tip transformatörler, genellikle eşdeğer kVA derecesindeki yağla doldurulmuş birimleriyle aynı CRGO derecelerini kullanır.
CRNGO herhangi bir transformatör uygulamasında kullanılabilir mi?
CRNGO, maliyet minimizasyonunun hakim olduğu ve verim öncelikli olmayan çok küçük yardımcı transformatörlerde (< 1 kVA) kullanılabilir. Ticari veya endüstriyel uygulamada 5 kVA'ya eşit veya daha yüksek herhangi bir transformatör için, CRGO, önemli ölçüde daha düşük boş yük kayıpları nedeniyle güçlü bir şekilde tercih edilir.
Farklı ulusal derece tanımlamaları (IEC, JIS, ASTM) arasında nasıl dönüştürebilirim?
Derece sistemleri bölgeye göre değişir. IEC 60404-8-7 (B23–B35 + kayıp numarası) uluslararası referanstır. JIS C 2553, 23ZH, 27ZH, 30P tanımlamalarını kullanır. ASTM A876, M2–M6 tanımlamalarını kullanır. Zhongxin Steel, istek üzerine derece eşdeğerlik tabloları sağlayabilir.
Güç transformatörü uygulamaları için özel kesimli CRGO teslim süresi nedir?
Zhongxin Steel'de stok bobinlerden özel kesim genişlikleri için teslim süresi tipik olarak 5–10 iş günüdür. Stokta bulunmayan belirli derece-genişlik kombinasyonları için üretim teslim süresi, dereceye bağlı olarak 4–8 haftadır.
Referanslar
- European Commission (2019). Regulation (EU) 2019/1781 on ecodesign requirements for electric motors and variable speed drives. Brussels: EC.
- IEC 60076-20:2017 — Power transformers — Part 20: Energy efficiency. Geneva: IEC.
- U.S. Department of Energy (2016). Final Rule: Energy Conservation Standards for Distribution Transformers. Washington D.C.: DOE.
- International Energy Agency (2023). Transformers in the Energy Transition. Paris: IEA.
- Winders, J. J. (2002). Power Transformers: Principles and Applications. New York: Marcel Dekker.
