CRGO Çelik Kaliteleri: CGO, Hi-B ve Lazer Oygulanmış

CRGO silisyumlu çelik kaliteleri dört seviyeye ayrılır: geleneksel tane yönelimli (CGO), yüksek geçirgenlikli Hi-B, alan iyileştirilmiş veya lazer işaretli Hi-B ve daha yüksek frekanslar için ultra ince tane yönelimli şerit. Her seviye, altındaki seviyeye göre bir belirli metalurjik adım ve bir belirli maliyet satırı ekler; teklifte yer alan kalite kodu hangi seviyeyi aldığınızı söylemesi gerekir.

Temel Noktalar

  • IEC 60404-8-7:2020, tane yönlendirmeli elektrik çeliğini 0,20, 0,23, 0,27, 0,30 ve 0,35 mm nominal kalınlıklarda üç resmi sınıfa — konvansiyonel, yüksek geçirgenlik ve manyetik alan iyileştirilmiş yüksek geçirgenlik — ayırır. 0,20 mm altındaki ultra ince tane yönlendirmeli şerit, ayrı bir yüksek frekans ürünü olarak bu standart dışında kalır.
  • AISI M-numaraları (M3, M4, M5, M6) yalnızca kalınlık sınıfını, kaliteyi değil, kodlar: M4 0,27 mm olup garantili çekirdek kaybı P1.7/50 ≤ 1,20 W/kg, GB 27Q120 · EN M120-27S · JIS 27G120 ile eşleşir.
  • Konvansiyonel CGO'dan Hi-B'ye geçiş, daha keskin bir Goss dokusu sağlar — aynı kalınlıkta indüksiyon B8 kabaca 1,82–1,85 T'den ≥ 1,88–1,90 T'ye yükselir.
  • Hi-B'den lazer oyulu veya ısıya dayanıklı alan iyileştirilmiş malzemeye geçiş, anormal eddy akım kaybını yaklaşık %8–15 azaltan bir ek işlem adımı sağlar; lazer oyulu bir bobin yaralı çekirdek için gerilim giderme tavlamasına tabi tutulursa bu etki kaybolur.
  • Aynı bobin üç teklif üzerinde 27Q120, M-4 ve M120-27S olarak görünebilir — aynı sayıyı değil, aynı seviyeyi karşılaştırdığınızı doğrulamak, bu makalenin konusu olan pratik beceridir.
  • Bir "CRGO Sınıfı" Gerçekte Size Ne Anlatır (ve Ne Anlatmaz)

    CRGO — soğuk haddelenmiş tane yönlendirmeli elektrik çeliği — kristal taneleri haddeleme yönü boyunca hizalanmış (Goss dokusu, {110}<001>) silisyumlu çeliktir, bu nedenle manyetik alanı o eksen boyunca sıradan çelikten çok daha verimli bir şekilde taşır. Bir "CRGO sınıfı", üç ayrı olguyu tek bir dizine sıkıştıran bir koddur: nominal kalınlık, garantili maksimum çekirdek kaybı ve — bazen — malzemenin konvansiyonel, yüksek-geçirgenlik veya alan-iyileştirilmiş olup olmadığı.

    Sorun, hiçbir tek sınıf kodunun üç özelliği de temiz bir şekilde taşımamasıdır. AISI M-serisi size kalınlık ve başka çok az bilgi verir. GB/T 2521 ve EN 10107 kodları size kalınlık ve kaybı anlatır ancak Hi-B sinyali vermek için bir sonek gerektirir. JIS tanımlamaları ve fabrika ticari adları (ORIENTCORE, G-CORE) başka bir katman daha ekler.

    Bu makale, bir transformatör veya reaktor alıcısının gerçekte seçtiği dört seviyeyi, her adımda fiziksel olarak neyin değiştiğini ve bir teklifin veya üretici test sertifikasının gerçekte hangi seviyeyi temsil ettiğini nasıl çözeceğinizi kapsar. Motor için yönlendirilmemiş çelik (CRNGO) veya adlandırma çapraz başvurusunu tam ayrıntıda kapsamaz — bu, ayrılmış bir sınıf denkliği rehberine aittir.

    Tüm CRGO Seviyelerde Ortak Fiziksel Özellikler

    Sınıf kodları, bir üretici test sertifikasının bildirdiği manyetik performansı kapsar, ancak tane yönlendirmeli silisyumlu çeliğin temel fiziksel özellikleri Fe-Si alaşımının kendisi tarafından belirlenir ve konvansiyonel, Hi-B ve alan-iyileştirilmiş seviyeler arasında çok az değişir — çekirdek kaybı spesifikasyon sayfası dışında termal ve elektrik tasarım çalışması için yararlı referans numaraları:

    ÖzellikTipik değer
    Yoğunluk7.65 g/cm³
    Elektrik direnci≈ 0.48 µΩ·m (48 µΩ·cm)
    Curie sıcaklığı≈ 745 °C
    Silisyum içeriği≈ 3.0–3.2% Si (dengede Fe)

    Silisyum içeriği, direnci saf düşük karbonlu çeliğe göre kabaca üç katlı artırmıştır — bu tam olarak amacıdır, çünkü daha yüksek direnç, hangi katman veya kalınlık satın alınırsa alınsın aynı alternatif akı için daha küçük endüklenen girdap akımlarını anlamına gelir. Curie sıcaklığının üzerine çıkıldığında malzeme tamamen ferromagnetizmini kaybeder; bu yalnızca anneal fırınında CRGO için önemlidir, hizmette değil — hiçbir trafo çekirdeği 745 °C'ye yakın çalışmaz.

    CRGO'nun Dört Katmanı, Yan Yana

    Her ticari CRGO bobini dört katmandan birine aittir. İlk üçü aynı temel üretim sürecini paylaşır ve her biri bir eklenen adımla farklılık gösterir; dördüncüsü 50/60 Hz üzerindeki frekanslar için ayrı bir ince kalınlık ürünüdür. Dördü de aynı silisyumlu çelik ailesinin parçasıdır.

    KatmanNe olduğuTipik kalınlıkÇekirdek kaybı temeliB8 endüksiyonuSatın alındığı amaç
    1. Geleneksel CGOTemel Goss doku malzeme0.23–0.35 mmP1.7/50 ≈ 1.05–1.55 W/kg≈ 1.82–1.85 TGenel dağıtım ve küçük güç transformatörü çekirdeği
    2. Hi-BKeskinleştirilmiş Goss dokusu, daha yüksek geçirgenlik0,23–0,30 mmP1.7/50 ≈ 0,85–1,00 W/kg≥ 1,88–1,90 TDaha düşük kayıplı güç ve dağıtım çekirdekleri
    3. Lazerle çizilmiş / ısıya dayanıklı DRHi-B artı manyetik-alan iyileştirmesi0,23–0,27 mmP1.7/50 ≈ 0,75–0,85 W/kg≥ 1,90 TSıkı boşta çalışma kayıp bütçelerine sahip büyük güç transformatörleri
    4. Ultra ince GOİnce gömlekli tane-yönelimli şerit0,05–0,20 mmP1.0/400 ≈ 9–25 W/kg≥ 1,88 T400 Hz ve daha yüksek frekansı transformatörleri, reaktörler, elektrikli araç şarj cihazları

    Yukarıdaki kayıp rakamları göstergebilir aralıklardır, tek bir grade spesifikasyonu değildir — gerçek garantili değerler üretici test sertifikasında grade kodu başına belirtilmiştir. Tutunacak patern, her seviyenin daha pahalı olmasının, bir kontrol işlemi daha gerektirdiği için olduğudur; vagaca "premium" bir malzeme olduğu için değildir.

    Tier 1 — Geleneksel CGO: M3-M6 Kalınlık Merdiveni

    Geleneksel CGO temel seviyesidir — permeabilite iyileştirmesi veya alan iyileştirmesi olmayan Goss-dokusu silisyumlu çelik. Kuzey Amerika kısaltmasında M3, M4, M5 ve M6 olarak satılır ve bu, çoğu alıcının ilk kez karışıklığa çarptığı yerdir. Hâlâ M6'nın M4'ten "daha düşük kaliteli" olup olmadığını soran e-postalar alıyoruz; değildir — bu numaralar kalite sıralaması değil, kalınlık sınıfıdır.

    M-serisi, ASTM A876'da referans alınan ASTM A664 grade tanımlandırma sisteminden gelir; tam işlenmiş tane-yönelimli çelik için spesifikasyon. Daha düşük bir M-numarası daha ince ve daha düşük kayıplıdır, ancak dört tümü geleneksel seviye malzemesidir:

    AISI (A664)Nominal thicknessGB/T 2521JIS C 2553Core loss P1.7/50
    M30,23 mm23Q11023G110≤ 1,05 W/kg
    M40,27 mm27Q12027G120≤ 1,20 W/kg
    M50,30 mm30Q13030G130≤ 1,35 W/kg
    M60,35 mm35Q15535G155≤ 1,55 W/kg

    EN 10107 standartında aynı geleneksel kaliteler M-kayıp-kalınlık-S biçimini alır — örneğin 0,27 mm geleneksel kalite M120-27S olarak yazılır — yüksek geçirgenlik kaliteleri ise bunun yerine P eki taşır. Kayıp değerleri standartlar arasında hafifçe farklılık gösterir, bu nedenle karşılık gelen kodları yakın eşdeğerler olarak değerlendiriniz, özdeş teknik şartnameler değil.

    0,27 mm kalınlıkta M4, genel transformatör uygulamaları için en sık alıntı yapılan CRGO kalitesidir; bu nedenle "M4 CRGO" sıklıkla standart seviye malzemenin eşanlamlısı olarak kullanılır. ASTM'nin güncel belirlenmesi aslında SI tabanlı çekirdek kaybı kodlarına (23G045, 27G051 ve benzer) geçmiş olmasına rağmen, sektör M3–M6 deyimleri kullanmaya devam etmektedir — iki teklifin aynı çeliği farklı şekilde tanımlayabileceğinin bir nedeni daha.

    Uygulamanız sıradan 50/60 Hz dağıtım veya küçük güç transformatörlerse ve yüksüz kayıp bütçeniz olağandışı derecede dar değilse, geleneksel standart CRGO kaliteleri doğru başlangıç noktasıdır ve Hi-B için fazla ödeme primini geri getiremeyebilir.

    Katman 2 — Hi-B: Daha Keskin Goss Dokusu İçin Ödeme

    Hi-B — yüksek manyetik indüksiyon — geleneksel tane yönlendirmeli elektrik çeliğinin son yüksek sıcaklık tavlaması sırasında daha ileri götürülen üretim yoludur, böylece ikincil yeniden kristalleşme daha tamamlanmış, daha keskin şekilde hizalanmış Goss dokusu üretir. Ölçülebilir sonuç daha yüksek induksiyondur: B8 (800 A/m'de indüksiyon) geleneksel malzeme için kabaca 1.82–1.85 T'den Hi-B için aynı kalınlıkta ≥ 1.88–1.90 T'ye yükselir. Nippon Steel'in bu kategoriye temel atmuş derecesi olan ORIENTCORE HI-B, geleneksel tane yönlendirmeli elektrik çeliğinden yaklaşık 0.1 T daha yüksek manyetik flux yoğunluğunda belirtilmektedir. Daha yüksek indüksiyon, çekirdek tasarımcısının aynı akıyı daha düşük bir kesit alanıyla çalıştırabilmesi veya aynı çekirdeği daha düşük kayıpla çalıştırabilmesi demektir — bu nedenle Hi-B değişken bir prim yerine tutarlı, iyi tanımlanmış bir primle gelir. Derece kodlarında Hi-B bir sonek ile gösterilir: GB bir QG işareti kullanır (23QG090, 27QG100), EN 10107 P sınıfını kullanır (M090-23P) ve JIS Hi-B, 23ZH90 gibi tasarımlarla görünür. Düz bir GB "23Q110" veya S soneki olmayan ve P olmayan bir EN derecesi, satıcı bunu metinde nasıl tanımlarsa tanımlasın, geleneksel malzemedir. IEC 60404-8-7:2020 bu bölünmeyi resmileştirir ve "yüksek geçirgenlik dereceleri"ni geleneksel derecelerden farklı bir sınıf olarak tanımlar. Bir teklif Hi-B performansı iddia ediyorsa ancak derece kodu yüksek geçirgenlik işareti taşımıyorsa, sipariş vermeden önce sorulması gereken bir sorudur. Bir tane yönlendirmeli elektrik çeliği örneğinin üzeri düz kaplama (üst) ile lazer oyulu yüzey — ince enine lazer oyma çizgileri (alt) ile karşılaştırması. Geleneksel kaplama (üst) lazer oyulu yüzey karşısında — ince enine çizgiler oymayadır.
    Dijital bir mikrometre kullanarak ultra ince tane yönlendirmeli elektrik çeliği levha yığınının kalınlığını ölçen bir el
    Ultra ince kalınlıklarda kalınlık toleransı şerit ile değil, mikrometre ile kontrol edilir.

    Katman 3 — Lazer Çizili ve Isıya Dayanıklı DR: Bir Ek İşlem Adımı

    Üçüncü katman bitmiş Hi-B şeridi alır ve manyetik alan iyileştirmesi ekler. En yaygın yöntem lazer çizilmedir: odaklanmış bir lazer, şeridin yüzeyine haddeleme yönüne dik olarak ince çizgiler tarar ve yerelleştirilmiş artık gerilim oluşturarak 180° manyetik alan duvar genişliğini daraltar. Dar alanlar alan alternatif olarak daha az enerji kaybeder ve anomalous eddy akım kaybı aynı çizilmemiş Hi-B malzemeyle karşılaştırıldığında kabaca %8–15 oranında düşer.

    Önemli bir kısıtlama vardır. Geleneksel lazer çizimi ısıya dayanıklı değildir: bobinin daha sonra gerilim giderme tavı yapılırsa — sarılı (toroidal) çekirdekler rutin olarak yapılırken — çizim etkisi tavı çıkarıldı. Sarılı çekirdekler için değirmenleri, yerine mekanik olarak oyulmuş veya kanallı alan iyileştirmesi kullanan ısıya dayanıklı alan rafine sınıfları sunar. Nippon Steel bunları ORIENTCORE HI-B LS (lazer çizili, yığılmış çekirdekler için) ve ısıya dayanıklı varyantlar olarak böler; JFE Steel, JGSE (ısıya dayanıklı olmayan, çizili) ile JGSD (ısıya dayanıklı, oluklu) arasında ayrım yapar.

    Bu, fiyat teklifi aşamasında önemlidir: "etki alanı iyileştirilmiş CRGO" tek bir ürün değildir. Sargılı çekirdekler inşa eden bir alıcı standart lazerle işaretli malzeme sipariş ederse, tavlamada ödedikleri avantajı kaybedecektir. Lazerle işaretli Hi-B CRGO sayfamız hangi iyileştirme türünün yığınlanmış veya sargılı yapı için uygun olduğunu açıklar.

    Etki alanı iyileştirilmiş malzeme aynı zamanda geleneksel CRGO'nun sahip olmadığı ek bir proses değişkeni taşır — çizgi aralığı ve lazer gücü — bu da onu değirmen-değirmen tutarlılık sapmasına daha duyarlı hale getirir. Bu bir kaynak tedariki değerlendirmesidir, sınıftan kaçınmanın bir nedeni değildir.

    Sınıf 4 — Ultra İnce Tane Yönelimli Çelik (0,10–0,20 mm)

    Ultra ince tane yönelimli çelik ayrı bir ürün ailesidir, düşük M-numara değildir. Standart CRGO 50/60 Hz için optimize edilmiştir; bunun üzerinde, girdap akım kaybı frekans ve kalınlığın karesiyle artar, bu nedenle yüksek frekanslı tasarımlar çok daha ince şerit gerektirir.

    Bu dereceler tipik olarak kalınlık ile belirtilir — GT-050, GT-080, GT-100, GT-150 ve GT-200, sırasıyla 0,05, 0,08, 0,10, 0,15 ve 0,20 mm'ye karşılık gelir — ve P1,7/50 yerine P1,0/400 (1,0 T, 400 Hz'de) gibi yüksek frekans kaybı temelinde derecelendirilir. 0,20 mm derecesi P1,0/400 ≤ 25 W/kg'de, 0,05 mm derecesi ≤ 9 W/kg'de belirtilebilir.

    Uygulamalar spesifiktir: 400 Hz havacılık ve yerden güç transformatörleri, yüksek frekanslı reaktörler, EV yer elektriği şarj cihazları ve DC-DC dönüştürücüler ve anahtarlama frekansı manyetikleri. Hat frekansında standart bir güç transformatörü için ultra ince malzeme maliyet ekler, hiçbir fayda sağlamaz — şerit ne kadar ince olursa, yığınlama faktörü o kadar düşük ve çekirdek başına işleme ve yığınlama işçiliği o kadar fazla. Yalnızca yaklaşık 400 Hz üzerinde primiyumunu hak eder. Tam kalınlık ve frekans dengeslemesi ultra ince tane yönelimli çelik sayfamızda yer almaktadır.

    Aynı Çelik, Dört veya Beş Farklı Sınıf Kodu

    Tek bir 0,27 mm konvansiyonel CRGO ruloda yasal olarak M-4 (AISI), 27Q120 (GB/T 2521), M120-27S (EN 10107) veya 27G120 (JIS C 2553) şeklinde yazılabilir. Hiçbiri yanlış değildir. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Avrupa ve Japonya'da ayrı olarak geliştirilmiş ve hiçbir zaman birleştirilmemiştir. Alıcılarımızdan üç farklı ürün fiyatlandırdıklarını düşünerek bize üç teklif gönderenleri gördük; halbuki üçünün ikisi aynı ruloydu, sadece farklı standartlarda yazılmıştı.

    Teklifleri karşılaştıran bir alıcı için pratik riskler:

    • AISI M-numarası katmanı gizler. M3–M6 yalnızca kalınlığı kodlar. Bir fabrika konvansiyonel, Hi-B veya lazer işaretli 0,27 mm malzeme için "M4" ile teklif verebilir — M-numarası tek başına bunları ayırt etmeyecektir.
    • Hi-B eki kolayca kaçırılabilir. GB 23Q110 ve 23QG090 iki harf ve bir katman ile farklılık gösterir. EN sınıfı S ile biten ve P ile biten sınıf aynı tuzaktır.
    • Ticari adlar sınıf değildir. ORIENTCORE, G-CORE, Carlite ve benzerleri, her biri birkaç sınıfı kapsayan fabrika ürün hatlarıdır.
    • Aynı rakamlar farklı şeyler anlamına gelebilir. GB kayıp rakamı 100× garantili W/kg; AISI SI-kodu rakamı değildir. 27Q120'deki "120" 1,20 W/kg; ASTM 27G051 adlandırmasındaki "051" farklı birimlerden farklı bir niceliktir.

    Güvenilir çözüm, sınıf dizgisi yerine temeldeki sayılar üzerinde karşılaştırmak — milimetre cinsinden kalınlık, garantili P1.7/50 (W/kg cinsinden), garantili B8 (tesla cinsinden) ve kaplama sınıfı — olmaktır. GB, JIS, EN ve AISI adlandırmasının tam çapraz standart dökümü bu makalenin eşlik eden başvurusudur.

    Bir Teklifin veya Sertifikanın Gerçek Seviyesini Nasıl Anlarsınız

    Bu, yukarıdaki kalite mantığından oluşturulmuş çalışan bir kural değildir, resmi bir standar değildir. Muğlak bir teklifi tedarikçiye yöneltilecek somut bir soruya dönüştürmek için kullanın.

    Gördüğünüz şeyEn olası seviyeDoğrulayacak şey
    Sade Q ile GB kodu (27Q120), S ile biten EN kodu veya çıplak “M4”Geleneksel CGOGarantili B8 isteyin — geleneksel yaklaşık 1.82–1.85 T civarında
    QG veya RGH ile GB kodu, P ile biten EN kodu, JIS ZH tanımlaması, sertifikada B8 ≥ 1.88 THi-BDomain iyileştirme veya sade Hi-B olup olmadığını sorun
    “Domain iyileştirilmiş”, “lazer çizgili”, “DR”, “LS” veya P1.7/50, 0.23–0.27 mm'de ~0.85 W/kg'de veya altındaLazer çizgili / DR Hi-BIsı dayanıklı olup olmadığını sorun — sarılı çekirdekler için kritik
    0.20 mm'nin altında kalınlık, P1.0/400 veya P1.0/1000'de verilen kayıp, “GT” tanımlamasıUltra ince GOGerçek çalışma frekansınızda kayıp eğrisi isteyin
    Herhangi bir standarda yerleştiremedğiniz kalite koduDoğrulanmamışSipariş vermeden önce fabrika, orijin standardı ve örnek sertifikayı sorun

    İki kontrol çoğu uyuşmazlığı yakalar. İlk olarak, teklif satırını değil üretici test sertifikasını okuyun: garantili P1.7/50 ve B8 rakamları, kalite nasıl adlandırıldığından bağımsız olarak seviyeyi belirler. İkincisi, sertifikanın alacağınız belirli bobin veya ısıl numarasını mı yoksa temsili bir batch ortalamasını mı kapsadığını doğrulayın — batch arası değişim geleneksel CGO'ya kıyasla Hi-B ve domain iyileştirilmiş malzemede daha büyüktür.

    2026'de Değişen ve Derece Okuryazarlığını Önemli Kılan Nedir

    İki eğilim bunu öğrenmeye harcanan zamanı değerli kılıyor.

    Tane yönlendirmeli elektrik çeliği pazarı ikiye bölünmüştür. Geleneksel dereceler yavaş büyürken, yüksek geçirgenlik ve alan işlenmiş malzeme, AB'nin Ekodesign Tier 2 gibi verimlilik yönetmeliklerinin transformer üreticilerini en düşük kayıplı seviyelere ittiği için değerin orantısız payını alıyor. Hi-B ve alan işlenmiş kapasitesi tam olarak en sıkı olan segmenttir ve Ocak 2026'de Nippon Steel, yüksek verimli transformer ve motorlara yönelik tane yönlendirmeli kapasiteyi genişletmek için yatırım sağlamıştır. Tane yönlendirmeli elektrik çeliği pazarı 2025'te kabaca 7,41 milyar USD ve 2026'da yaklaşık 7,59 milyar USD olarak değerlendirilmiştir.

    Aynı zamanda, devam eden küresel tane yönlendirmeli çelik kıtlığı alıcıları daha önce kaynak almadıkları imalathanelere, sıklıkla sıkıştırılmış nitelik doğrulama zaman çizelgeleriyle itiyordur — ve bu imalathaneler alıcının çapraz kontrol etmiş olmayabileceği derece kodları kullanır. Bir alıcı, derece dizesine güvenmek yerine bir sertifikadan derece okuyabilirse, tanımadığı bir tedarikçiyi hızla nitelendirmek ve fazla veya eksik almak için materyal olarak daha iyi bir konumdadır.

    Zhongxin'de CRGO Derecelerinin Kotasyonu ve Belgelenmesi

    Biz Wuxi Zhongxin Special Steel Co., Ltd. — bir elektrik çeliği üreticisi ve ihracatçısıyız, 2017'de Wuxi'de kurulmuş, 200.000 t/yıl silikon-çelik kapasitesi ve 40'tan fazla ülkeye sevkiyatı olan. Boyuna kesme, tavlama ve kaplama işlemlerini kurum içinde yürütüyoruz ve Hi-B ve geleneksel ana coil'i kuruluş primary üreticilerinden temin ediyoruz.

    CRGO kalitesini fiyatlandırırken, onu gerçekten tanımlayan dört sayıyı belirtiriz — milimetre cinsinden nominal kalınlık, garantili P1.7/50 (W/kg cinsinden), garantili B8 (tesla cinsinden) ve kaplama sınıfı — tercih ettiğiniz standarttaki kalite koduyla birlikte, böylece bir teklif başka bir üreticinin teklifiyle aynı temel üzerinden karşılaştırılabilir. Bize tanınmayan bir kalite kodı gönderirseniz, onu fiyatlandırmadan önce GB · AISI · EN · JIS standartlarına eşleriz.

    Her sevkiyatla, Epstein çerçevesi başına IEC 60404-2 standartlarına uygun olarak test edilen, o malzemenin ölçülen çekirdek kaybı ve endüksiyonunu gösteren bir üretici test sertifikası gelir; ihracat siparişleri için üreticinin sertifikasının yanı sıra kendi test raportumuzu da sunuyoruz. Hedef fiyatın yalnızca standart seviye malzemeyle ulaşılabilir olduğu durumlarda alıcılara açıkça belirtiriz; tasarımın gerçekten Hi-B veya alan iyileştirilmiş stok gerektirdiğinde ise bunu tavsiye ederiz — tasarımın ihtiyaç duymadığı bir seviyeye yükseltmeyi tavsiye etmek müteşebbis müşteriler için herkesin çıkarına değildir.

    SSS

    CRGO çeliğinin farklı kaliteleri nelerdir?

    CRGO kaliteleri dört seviyeye ayrılır. Standart tane yönelimli çelik (CGO), M3–M6 veya GB 23Q110–35Q155 olarak satılan, 0,23–0,35 mm aralığında yaklaşık 1,05–1,55 W/kg P1.7/50 ile. Yüksek geçirgenlikli Hi-B (GB QG kodları, EN P sınıfı), B8 ≥ 1,88–1,90 T ile. Alan iyileştirilmiş veya lazer işaretli Hi-B, türbülans akım kaybını %8–15 daha fazla azaltmak için işaretleme adımı ekler. Ve 50/60 Hz üzerinde frekanslar için 0,20 mm altındaki ultra ince tane yönelimli şerit.

    CRGO çeliğinde M4 kalitesi ne anlama gelir?

    M4, garantili çekirdek kaybı P1.7/50 ≤ 1,20 W/kg olan 0,27 mm standart tane yönelimli çelik için bir AISI tasarımıdır. GB 27Q120, EN M120-27S ve JIS 27G120 ile eşleşir. M-numarası yalnızca kalınlık sınıfını kodlar — malzemenin standart, Hi-B veya alan iyileştirilmiş olup olmadığını size söylemez, bu nedenle "M4 Hi-B" ve "M4 standart" her ikisi de mümkündür ve kayıp ile endüksiyonu rakamlarıyla ayırt edilmelidir.

    CGO ile Hi-B arasındaki fark nedir?

    CGO (geleneksel tane-yönelimli) temel malzemedir. Hi-B aynı üretim yolunun keskinleştirilmiş Goss dokuya itilmesidir ve indüksiyonu B8 yaklaşık 1,82–1,85 T'den ≥ 1,88–1,90 T'ye yükseltir, aynı kalınlıkta çekirdek kaybını yaklaşık %15–25 oranında düşürür. Hi-B tutarlı bir fiyat primi taşır çünkü tasarımcının daha az çekirdek çeliği kullanmasına veya daha düşük kaybı kabul etmesine izin verir.

    Lazer işaretli CRGO her zaman Hi-B'den daha iyi midir?

    Her zaman değil. Lazer işaretleme, işaretlenmemiş Hi-B üzerinde girdap akımı kaybını yaklaşık %8–15 oranında düşürür, ancak etki sarılı (toroidal) çekirdeklerin ihtiyaç duyduğu gerilim giderme tavlamastyla yok olur — bu nedenle standart lazer işaretli malzeme yalnızca istiflenmiş çekirdekler için uygundur. Sarılı çekirdek üreticileri bunun yerine ısıya dayanıklı alan-iyileştirilmiş kalitelere ihtiyaç duyar. Dar kayıp bütçesi olan istiflenmiş çekirdek için lazer işaretli malzeme genellikle primi hak eder; sarılı çekirdek için ısıya dayanıklı DR belirtin veya düz Hi-B'yi kabul edin.

    Bir teklifin Hi-B olup standart CRGO olmadığını nasıl bilebilirim?

    Yüksek geçirgenlik belirteci için kalite kodunu kontrol edin — GB QG veya RGH, EN eki P, veya JIS ZH designasyonu — ve üretici test sertifikasından B8'i kontrol edin. Geleneksel malzeme yaklaşık 1,82–1,85 T okur; Hi-B ≥ 1,88 T okur. Düz GB Q veya EN S ekisine sahip kalite kodu, teklifin metninde malzeme nasıl tanımlanmış olursa olsun gelenekseldir.

    CRGO kalite performansı gerçekte nasıl doğrulanır?

    Çekirdek kaybı ve indüksiyon IEC 60404-2'ye göre Epstein çerçevesi ile ölçülür, şerit yönlü yuvarlama yönüne paralel ve dik olarak kesilerek, tipik olarak 1,5 T ve 50 Hz'de. Alan-iyileştirilmiş yüksek geçirgenlik kaliteleri ayrıca IEC 60404-8-7:2020 yöntemine göre tek yaprak test cihazı ile test edilebilir. Ölçülen bu rakamlar bobin ile gönderilen üretici test sertifikasında görünür.

    Bir dağıtım transformatörü için hangi CRGO kalitesi kullanmalıyım?

    Standart 50/60 Hz dağıtım transformatörü normal kayıp bütçesi için, geleneksel 0,27–0,30 mm malzeme (M4 veya M5, GB 27Q120 veya 30Q130) olağan seçimdir. Verimlilik sınıfı veya boşta çalışma kayıpları sınırlaması geleneksel stok ile karşılanamadığında Hi-B'ye geçin ve kayıp bütçesinin çok sıkı olduğu büyük birimler için yalnızca alan yönetimli malzemeye geçin. Ultra ince kaliteler hat frekansında kullanılmaz.

    Özet

    CRGO elektrik çeliği kaliteleri tek bir "daha iyi" sayılar merdiveni değildir — bunlar dört seviyedir, her biri altındaki seviyeden bir tane daha kontrollü üretim adımı ile tanımlanır: geleneksel CGO, Hi-B, alan yönetimli Hi-B ve ultra ince tane yönlendirmeli şerit. Bir teklifteki kalite kodu seviyeyi göstermek için tasarlanmıştır, ancak AISI, GB, EN ve JIS sistemleri arasında aynı çelik birkaç adla anılır ve seviye kolayca kaybolabilir.

    Teklifleri malzemeyi gerçekten tanımlayan dört numaraya göre karşılaştırın — kalınlık, garantili P1,7/50, garantili B8 ve kaplama sınıfı — kalite dizisine göre değil. Üretici test sertifikasını teklif satırından ziyade okuyun, bunun rulo başına mı veya partı başına mı olduğunu doğrulayın ve alan yönetimli malzeme için sarılı çekirdeğe yakın gitmeden önce bunun ısıya dayanıklı olup olmadığını sorun.

    Referanslar

    1. IEC — IEC 60404-8-7:2020, Manyetik malzemeler — Bireysel malzemeler için şartnameler: Tamamen işlenmiş durumda teslim edilen soğuk haddelenmiş tane yönlendirmeli elektrik çeliği şerit ve levha
  • IEC — IEC 60404-2, Manyetik malzemeler — Epstein çerçevesi aracılığıyla elektrik çeliği şeridi ve levhası manyetik özelliklerinin ölçüm yöntemleri
  • ASTM International — ASTM A876/A876M-17e1, Düz haddelenmiş, tane yönlendirmeli, silisyum-demir, elektrik çeliği, tam işlenmiş türlerine ilişkin standart spesifikasyon
  • Nippon Steel Corporation — Tane Yönlendirmeli Elektrik Çeliği Levhaları (ORIENTCORE, ORIENTCORE HI-B, HI-B LS)
  • JFE Steel Corporation — Tane Yönlendirmeli Elektrik Çeliği Levhası JFE G-CORE (JGSD / JGSE alan-arındırılmış kaliteleri)
  • Yukarı Çık