Çin CRGO vs Japonya NSC vs Kore POSCO

Küresel tane yönlendirmeli elektrik çeliği (CRGO) pazarı az sayıda üreticinin egemenliğindedir: Japonya'da Nippon Steel Corporation (NSC) ve JFE Steel; Kore'de POSCO; Çin'de Baowu (WISCO), Shougang ve Zhongxin Special Steel dahil uzman üreticiler. Dönüştürücü üretimi için CRGO kaynak arayan Orta Doğu, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avrupa'daki alıcılar bu kaynaklar arasında düzenli olarak seçim yaparak karşı karşıya gelir. Bu rehber, tedarik ekipleri için en önemli boyutlar arasında doğrudan, dürüst bir karşılaştırma sunmaktadır: kalite derecesi, manyetik performans, Hi-B spesifikasyonu, fiyat, teslim süresi ve düzenleyici erişim. Temel Kilit Noktalar - Japon CRGO (NSC, JFE) tarihsel olarak manyetik performans için küresel kıyaslamayı belirlemiş ve standart dereceler için hala en yüksek performanslı alt derecelerde marjinal bir avantaj elde etmektedir. - Çin Hi-B CRGO'su 2018'den bu yana açığı önemli ölçüde kapatmıştır. Ana Hi-B dereceleri (B27G100, B30G110) için Çin premium üreticileri artık IEC spesifikasyonlarını Japon çıktısına benzer şekilde karşılayan malzeme tedarik etmektedir. - Kore POSCO CRGO orta fiyat konumunda yer almakta ve tipik olarak eşdeğer dereceler için Japon fiyatlandırmasının %10-15 altında, Çin'in %5-10 üstündedir. Asya-Pasifik ve Orta Doğu pazarlarında güçlüdür. - Çin CRGO çoğu derece için Japon veya Kore eşdeğerlerine karşı %15-30 fiyat avantajı sağlamaktadır; bu, yüksek hacimli dağıtım transformatörü üreticileri için önemli bir faktördür. - AB anti-damping vergileri Avrupa'da Çin fiyat avantajını önemli ölçüde azaltmaktadır. Diğer çoğu pazarda (Orta Doğu, Hindistan, Güneydoğu Asya), Çin CRGO tam fiyat avantajıyla rekabet etmektedir.
  • Ultra ince CRGO (0.20 mm, 0.23 mm) gittikçe Çin fabrikaları tarafından üretilmektedir — bu alan daha önce Japonya'nın münhasır yeteneği olduğu bir alandır.
  • Köken Açısından Tedarikçi Özeti

    Japonya: Nippon Steel Corporation (NSC) ve JFE Steel

    NSC (eski adı Nippon Steel & Sumitomo Metal) hacim itibariyle dünyanın en büyük CRGO üreticisidir ve Hi-B sürecinin öncüsüdür. NSC'nin Grain-Oriented Silicon Steel ürün hattı küresel olarak tanınan "Hi-B" markasını (NSC'nin orijinal patenti tarafından lisanslanan terminoloji) içermektedir.

    JFE Steel Japonya'nın ikinci büyük CRGO üreticisidir ve standart kalitelerden Hi-B ve domain iyileştirilmiş kalitelere kadar tam bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

    Japon CRGO özellikleri:

    • Çok yüksek ve tutarlı manyetik performans — sarı-sarkara değişimi minimumdur
    • Domain iyileştirilmiş (lazer çizgili/mekanik çizgili) kaliteler yaygın olarak mevcuttur
    • Premium fiyatlandırma: tipik olarak Çin eşdeğer kalitelerinden %20–35 daha yüksektir
    • Uzun teslim süresi (8–12 hafta) stokta olmayan siparişler için
    • Sıkı kalite belgesi (JIS C 2553 kalite sistemi)

    Kore: POSCO

    POSCO Kore'nin önde gelen çelik üreticisidir ve 1990'lardan beri önemli bir CRGO üreticisidir. POSCO'nun HiB-E ürün hattı 0.23 mm'den 0.35 mm'ye kadar Hi-B CRGO'yu kapsamaktadır.

    POSCO CRGO özellikleri:

    • Kalite düzeyi Japona yakındır — tutarlı, iyi belgelenmiş performans
    • Fiyatlandırma: eşdeğer kaliteler için tipik olarak NSC/JFE'den %10–15 daha düşük
    • Asya-Pasifik, Orta Doğu, Türkiye'de güçlü dağıtım ağı
    • POSCO HiB-E, Avrupa trafo üreticileri tarafından Japonya menşeli ürünlere alternatif olarak yaygın şekilde kabul görmektedir
    • AB anti-damping vergileri yok (Kore menşeli ürünler AB'nin Çin CRGO'su üzerindeki AD önlemlerine tabi değildir)

    Çin: Baowu (WISCO), Shougang, Özel Üreticiler

    Baowu WISCO (Wuhan Demir & Çelik), Çin'in baskın CRGO üreticisi olup, Çin iç pazarının yaklaşık %60'ını tedarik etmektedir. WISCO, B35G130 standard kalitesinden B23G090 Hi-B'ye kadar tam bir ürün yelpazesi üretmektedir.

    Shougang, Hi-B kapasitesine sahip ikinci Çin üreticisi olup, Hebei'nin Qian'an şehrinde konumlanmaktadır.

    Zhongxin Steel de dahil olmak üzere özel üreticiler belirli pazar segmentlerine, özellikle tam IEC dokümantasyonlu OEM/ODM özel boyuna kesme ve uluslararası ihracata odaklanmaktadırlar.

    Çin CRGO özellikleri:

    • Önemli fiyat avantajı: Japonya eşdeğerlerinden %20–30 daha düşük
    • Ana kalitelerin (B30G120, B27G100) kalitesi artık IEC spesifikasyonlarını karşılamaktadır
    • Coil-coil tutarlılığı 2018'den bu yana dramatik şekilde iyileşmiş ancak Japonya en iyi uygulamalarından biraz daha düşük kalmaktadır
    • Kuruluş ihracatçılarından tam dokümantasyon (MTC, Epstein verileri) mevcuttur
    • AB anti-damping vergileri, büyük hacimli siparişler için Avrupa'da pazar erişimini sınırlamaktadır

    Teknik Not Karşılaştırması

    Aşağıdaki tablo, her kaynaktan temel CRGO notlarının temsili ölçülen manyetik özelliklerini karşılaştırır (yayımlanmış teknik literatür ve endüstri veritabanından elde edilen gösterge değerler):

    Standart Not CRGO — P₁.₇/₅₀ Performansı

    NotIEC Maksimum Çekirdek Kaybı (P₁.₇/₅₀)Japonya NSC Tipik DeğeriPOSCO Tipik DeğeriÇin WISCO Tipik Değeri
    B35G130≤ 1.30 W/kg1.10–1.18 W/kg1.12–1.20 W/kg1.15–1.25 W/kg
    B30G120≤ 1.20 W/kg1.00–1.08 W/kg1.03–1.10 W/kg1.05–1.15 W/kg
    B27G120≤ 1.20 W/kg0.97–1.05 W/kg1.00–1.08 W/kg1.02–1.12 W/kg

    Hi-B Not CRGO — P₁.₇/₅₀ ve B₈ Performansı

    NotIEC Maksimum Çekirdek Kaybı P₁.₇/₅₀Minimum B₈ (Hi-B)Japonya NSC Tipik P₁.₇/₅₀POSCO Tipik P₁.₇/₅₀Çin Premium Tipik P₁.₇/₅₀
    B30G110≤ 1.10 W/kg≥ 1.88 T0.90–0.98 W/kg0.93–1.02 W/kg0.95–1.05 W/kg
    B27G100≤ 1.00 W/kg≥ 1.88 T0.82–0.90 W/kg0.85–0.93 W/kg0.86–0.96 W/kg
    B23G090≤ 0.90 W/kg≥ 1.88 T0.72–0.82 W/kg0.76–0.85 W/kg0.78–0.88 W/kg

    Veriler, yayınlanan fabrika verileri ve endüstri kıyaslamalarına dayalı gösterge niteliğinde tipik değerleri temsil etmektedir. Bireysel bobin ölçümleri değişiklik gösterecektir. Tüm kaynaklar, iddialamakta oldukları notlar için IEC-uyumlu performans elde edebilirler.

    Temel gözlem: Ana Hi-B notları (B30G110, B27G100) için üç kaynağın da IEC-uyumlu malzeme sunduğu gözlenmektedir. Japon ve Çin premium Hi-B arasındaki performans farkı, P₁.₇/₅₀ açısından tipik olarak %5–10'dur — hassas uygulamalar için anlamlı olmakla birlikte aynı IEC not sınıfında kalmaktadır.

    Hi-B CRGO: Çin'in Yetiştiği Yer

    Hi-B CRGO pazarı, NSC'nin 1960'larda ikincil yeniden kristalleşme işlemini geliştirmesini izleyen 20 yıl boyunca etkili biçimde bir Japon tekeli olmuştur. Kore POSCO, 1990'larda teknolojiyi lisanslamıştır. Çin üreticileri 2000'lerde Hi-B üretimine başlamış, başlangıçta önemli kalite boşlukları ile karşı karşıya kalmışlardır.

    Durum önemli ölçüde değişmiştir:

    2010–2015: Çin Hi-B CRGO tutarsız olmuştur — bazı bobinler IEC belirtimlerini karşılamış, diğerleri karşılamamıştır. Pazar itibarı, hassas transformatör üreticileri arasında zayıf olmuştur.

    2016–2020: WISCO ve Shougang proses kontrolüne ağırbaşlı yatırımlar yapmışlardır. Bobin-bobin tutarlılığı önemli ölçüde iyileşmiştir. Çin Hi-B, dağıtım transformatörü uygulamaları (B30G110, B27G100) için Hindistan, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya'da kabul görmüştür.

    2021–2026: Çin premium Hi-B (B27G100, B23G090) artık birçok Avrupa transformatör üreticisi tarafından A0 verim sınıfı uygulamaları için kabul görmektedir — ancak bazı eski belirtimler hâlâ Japon veya Kore menşeini zorunlu kılmaktadır.

    Mevcut durum (2026): B27G100 ve B30G110 için, Çinli premium Hi-B, IEC spesifikasyonlarını karşılamakta ve gittikçe artan sayıda Avrupa transformatör üreticisi tarafından onaylanmaktadır. B23G090 (AA0 sınıfı, ultra hassas uygulamalar) için, birçok tasarımcı tarafından japon orijini hala tercih edilmektedir; bu, sarım-sarım tutarlılığın üstünlüğü nedeniyledir.

    Menşeine Göre Fiyat Karşılaştırması

    FOB Fiyat Karşılaştırması (Temsilci, Haziran 2026, USD/ton)

    KaliteJaponya NSCPOSCO KoreÇin Premium
    B35G130$1.420–1.580$1.250–1.380$1.080–1.150
    B30G120$1.550–1.700$1.380–1.520$1.150–1.230
    B27G100 Hi-B$1.980–2.200$1.750–1.950$1.480–1.600
    B23G090 Hi-B$2.250–2.500$2.000–2.200$1.680–1.820

    Çin fiyat avantajı önemlidir: eşdeğer kaliteler için Japonya'dan yaklaşık %25–30 daha düşük, Kore'den %10–15 daha düşün. Bu avantaj, anti-damping vergileri olmayan pazarlarda (Ortadoğu, Hindistan, Güneydoğu Asya, Afrika) daha tam olarak gerçekleştirilmektedir.

    AB'de Yerleşim Maliyeti (Anti-Damping Vergileri Sonrası)

    AB anti-damping vergilerine (çoğu Çin üreticisi için yaklaşık %40–54) tabi tutulan Çin menşeli CRGO için, Avrupa'daki yerleşim maliyeti tipik olarak Japonya/Kore fiyatlandırmasına yaklaşmakta veya aşmaktadır:

    KaliteÇin FOB + %53,8 AD + navlunJaponya FOB + navlunAB'de Etkin Çin primi
    B27G100 Hi-B~$2,420–2,700 CIF~$2,080–2,300 CIF+15–20% vs. Japanese

    Bu nedenle, Avrupa'da Çin CRGO pazar payı, AD düzenlemesi kapsamında Bireysel Muamele (IT) statüsüne sahip Çin üreticileriyle sınırlıdır (daha düşük spesifik vergi oranları).

    Pazar Erişimi ve Ticaret Politikası

    PazarÇin CRGO DurumuJaponya CRGOKore CRGO
    Avrupa BirliğiAD vergileri konu (üreticiye göre %0–54)Kısıtlama yokKısıtlama yok
    Amerika Birleşik Devletleri%25 Bölüm 301 tarifeKısıtlama yok%0 (KORUS FTA)
    Orta Doğu (BAE, Suudi Arabistan)Kısıtlama yok; %5 standart ithalatgümrükKısıtlama yokKısıtlama yok
    HindistanBCD %15–18%; CRGO'ya özgü AD yokBCD %15–18%BCD %15–18%
    Güneydoğu AsyaGenel olarak kısıtlama yokGenel olarak kısıtlama yokGenel olarak kısıtlama yok
    TürkiyeAD önlemleri yok; %3–5 vergi%3–5 vergi%3–5 vergi

    Orta Doğu ve Hindistan alıcıları için, Çin CRGO tam fiyat avantajı ve ticaret engeli olmadan rekabet etmektedir — bunun Çin'in bu pazarlara hakim CRGO tedarikçisi olmasını açıklamaktadır. AB ve ABD alıcıları için ticaret politikası ekonomiyi önemli ölçüde değiştirmektedir.

    Kalite Tutarlılığı ve Belgeler

    Kalite BoyutuJaponya NSCPOSCOÇin Premium
    P₁.₇/₅₀ bobin-den-bobine std sapma (W/kg)~0.01–0.02~0.02–0.03~0.02–0.04
    B₈ bobin-den-bobine std sapma (T)~0.003–0.005~0.004–0.007~0.005–0.010
    Genişlik toleransı±0.05 mm±0.05 mm±0.05–0.10 mm
    Bobin başına MTCStandartStandartNitelikli ihracatçılardan kullanılabilir
    Bobin başına Epstein testiStandartStandartTalep halinde mümkün
    Üçüncü taraf test kabulüEvetEvetEvet (ISO 17025 laboratuvarları)
    JIS/IEC sınıf çift sertifikasıEvet (JIS birincil)Evet (IEC birincil)IEC birincil

    Bobin-den-bobine tutarlılığının kritik olduğu B23G090 AA0-sınıfı uygulamalar için Japon menşei (NSC veya JFE), çoğu hassas güç transformatörü üreticisi için tercih edilen seçimdir. Ana akım Hi-B (B27G100, B30G110) ve standart sınıflar için, kalite farkı, uygun gelen muayene ile birleştirildiğinde çoğu uygulama için kabul edilebilir bir seviyeye daralmıştır.

    Her Menşeiden Ne Zaman Tedarik Edeceğiniz

    Japon CRGO (NSC, JFE) seçin:

    • P₁.₇/₅₀ tutarlılığının kritik olduğu AA0-sınıfı güç transformatörleri için B23G090 belirtildiğinde
    • Müşteriniz veya spesifikasyonunuz açıkça Japon menşeisini gerektirdiğinde
    • AB pazarına tedarik ettiğinizde ve AD vergisi Çin/POSCO fiyatlandırmasını benzer kıldığında (Japon daha sonra algı için tercih edilir)
  • Çin üreticilerinden henüz mevcut olmayan etki alanı rafine (lazer işaretli) kalitelere ihtiyacınız var
  • Aşağıdaki durumlarda Kore CRGO (POSCO) seçin:

    • AB veya ABD pazarına hizmet ediyor ve antidamping riskleri olmaksızın rekabetçi fiyatlandırma istiyorsanız
    • Güçlü belgelendirme ve Avrupa müşteri kabulüne sahip Hi-B CRGO'ya ihtiyacınız varsa
    • Fiyatlandırma Çin ve Japonya arasında olmalıysa (POSCO orta yolu sağlar)

    Aşağıdaki durumlarda Çin Premium CRGO (Zhongxin Steel dahil) seçin:

    • Orta Doğu, Hindistan veya Güneydoğu Asya pazarlarına hizmet ediyor ve fiyat avantajı tam olarak uygulanıyorsa
    • A0 sınıfı dağıtım transformatörleri için Hi-B CRGO (B27G100 veya B30G110) gerekiyorsa ve IEC uyumlu malzemeyi uygun gelen muayene ile kabul ediyorsanız
    • Hacim olarak ultra ince (0,20–0,23 mm) kalitelere ihtiyacınız varsa — Çin değirmenleri artık rekabetçi kapasite sunuyor
    • Hızlı teslim süresi ile OEM/ODM özel boyuna kesmeye ihtiyacınız varsa (Çin değirmenleri tipik olarak stoklardan 5–10 günde teslim edebilir)
    • Satın alma bütçeniz Japonya veya Kore primiyumuna uyamıyorsa

    SSS

    Çin Hi-B CRGO ikincil yeniden kristalleştirme prosesine hakim mi oldu?

    Evet. WISCO (Baowu) ve Shougang, 2000'lerin ortasından beri Hi-B CRGO üretimi için ikincil yeniden kristalleştirme tavlama işletiyorlar. Teknoloji artık Japonya veya Kore'ye özgü değil. Fark, proses iyileştirmesinin derecesidir: Japon değirmenleri 60 yıldan fazla proses iyileştirme geçmişine karşı Çin üreticilerinin 15–20 yılı vardır. Sonuç, Japon değirmenleri tarafından biraz daha sıkı bobinden bobine tutarlılık, ancak IEC kalite uyumluluğu üç kaynağın tamamından da sağlanabilir.

    Çin üreticilerinden alan iyileştirmeli (lazer oymalı) CRGO temin edilebiliyor mu?

    Alan iyileştirmeli CRGO — lazer veya mekanik oymalar yapay domain duvarları oluşturarak kayıpları azaltan — 2026 itibariyle esas olarak Japon ve Kore üreticileriyle ilişkilidir. Bazı Çin tesisleri alan iyileştirme kapasitesini duyurmuş olsa da, hacimsel ticari kullanılabilirlik sınırlıdır. Alan iyileştirmeli CRGO gerektiren uygulamalar için Japon veya Kore kökenli malzeme şu anda önerilen seçimdir.

    Çin ve Japon CRGO aynı test yöntemlerini kullanıyor mu?

    Japon üreticileri esas olarak JIS C 2553 (Japan Industrial Standard) standardına karşı sertifikasyon yaparlar; bu standart teknik olarak IEC 60404-8-7'ye benzer ancak özdeş değildir. Test değerleri JIS A yöntemine göre Epstein Karesi üzerinde ölçülür; bu, IEC 60404-2'den biraz farklı sonuçlar üretebilir. Farklı kaynaklar arasındaki MTC değerlerini karşılaştırırken kullanılan test yöntemini onaylayın. Çin üreticileri IEC standartlarına uygun olarak ihracat yapar ve bu sayede direkt derece karşılaştırması kolaylaşır.

    Küresel CRGO talebinin yüzde kaçını Çin üretmektedir?

    Endüstri tahminlerine göre Çin 2024 yılında küresel CRGO üretiminin yaklaşık %53'ünü üretmiş ve hacim açısından dünyanın en büyük CRGO üreticisi konumundadır. Japonya'nın payı yaklaşık %22'ye ve Kore'nin %22'ye düşmüştür. Ancak Japonya ve Kore, birim başına marjların en yüksek olduğu en değerli segmentlerde (Hi-B, alan iyileştirmeli) önemli ölçüde daha yüksek bir paya sahiptir.

    Kaynaklar

    1. Nippon Steel Corporation (2024). Grain-Oriented Silicon Steel Technical Data. Tokyo: NSC.
    2. POSCO (2024). HiB-E tane yönlendirmeli elektrik çeliği Ürün Özellikleri. Pohang: POSCO.
    3. World Steel Association (2025). Steel Statistical Yearbook 2025. Brüksel: worldsteel. https://www.worldsteel.org/
    4. CRU Group (2026). Global CRGO Market Intelligence Q1 2026. Londra: CRU.
    5. IEC 60404-8-7:2008+AMD1:2011 — Soğuk haddelenmiş tane yönlendirmeli elektrik çeliği şerit ve levhası, tam işlenmiş durumda teslim edilir. Cenevre: IEC.

    Yukarı Çık