Transformerler için Silisyumlu Çelik Kalitesinin Seçimi

Trafo çekirdeği için doğru silisyumlu çelik sınıfını seçmek basit bir katalog işlemi değildir — bu, trafonuzun 25–40 yıllık hizmet ömrü boyunca verimini belirleyen bir kayıp bütçesi mühendislik kararıdır. Bu rehber, Zhongxin Steel'in teknik ekibinin Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya'da trafo üreticilerine tavsiye verirken kullandığı sınıf seçim çerçevesini adım adım açıklamaktadır.

Temel Hususlar

  • Transformatörler için silisyumlu çelik sınıfları kalınlık (B23 = 0,23 mm, B27 = 0,27 mm, B30 = 0,30 mm, B35 = 0,35 mm) artı bir çekirdek kaybı numarası ile gösterilir (örn. B27G120 = 0,27 mm, ≤ 1,20 W/kg, 1,7 T'de, 50 Hz'de).
  • Hi-B (Yüksek İndüksiyon) sınıfları manyetik indüksiyon B₈ ≥ 1,88 T elde ederek geleneksel sınıfların ≥ 1,80 T'sine karşı — yaklaşık %5–8 daha küçük çekirdek kesit alanları sağlar.
  • Transformatör verimlilik sınıfları (IEC 60076 AA0/A0/A/B) doğrudan gerekli CRGO çekirdek kaybı seviyeleriyle bağlantılıdır — daima verimlilik sınıfı gereksiniminden başlayın.
  • İnceltilmiş laminasyonlar girdap akım kayıplarını azaltır ancak istif zamanını ve maliyeti artırır — 0,23 mm nadiren 50 Hz transformatörleri için 25 MVA'nın altında haklı çıkarılır.
  • Her zaman gerçek ölçülen P₁,₇/₅₀ değerlerine sahip üretici test sertifikaları (MTS'ler) isteyin, yalnızca sınıf tasarımı uyumluluğu değil.

Sınıf Tasarımı Sistemi Açıklandı

IEC 60404-8-7 standardı tane yönlendirmeli elektrik çeliği sınıflarını yapılandırılmış bir adlandırma sistemi kullanarak tanımlar. Bunu anlamak, güvenli sınıf seçiminin ilk adımıdır.

Örnek: B27G120

KodAnlamı
BSoğuk haddelenmiş (Bandstahl = şerit/sac)
27Nominal kalınlık: 0,27 mm
GTane yönlendirilmiş
120Maksimum çekirdek kaybı: 1,20 W/kg, 1,7 T'de, 50 Hz'de

Hi-B serileri bazı üretici sistemlerinde P (Permeabilite için) veya H son eki kullanır. Zhongxin'in Hi-B serileri, çekirdek kaybı değeriyle birlikte B₈ ≥ 1,88 T belirtir.

Zhongxin Steel tarafından sağlanan yaygın seri aileleri:

SeriKalınlıkP₁.₇/₅₀ Maks. (W/kg)B₈ Min. (T)Tür
B23G0900,23 mm0,901,88Hi-B
B23G0950,23 mm0,951,88Hi-B
B27G1000,27 mm1,001,88Hi-B
B27G1200,27 mm1,201,80Standart
B30G1100,30 mm1,101,88Hi-B
B30G1200,30 mm1,201,80Standart
B35G1300,35 mm1,301,80Standart
B35G1550.35 mm1.551.77Ekonomik

Adım 1: Kayıp Bütçenizi Tanımlayın

Her transformatör tasarımı, alıcı tarafından belirtilen veya bölgesel verimlilik standartları tarafından zorunlu kılınan maksimum yüksüz kayıp (P₀) ve yüklü kayıp (Pk) bütçesinden başlar.

2026'daki temel verimlilik düzenlemeleri:

  • AB EcoDesign Yönetmeliği (EU) 2019/1781 — Tier 2 (2025'ten itibaren geçerli) ≥ 25 kVA dağıtım transformatörleri için AA0 sınıfı veya daha iyisini zorunlu kılar.
  • ABD DOE 10 CFR 431 — Sıvı dolgulu transformatörler için TP-2 verimlilik standartları.
  • Çin GB/T 17468-2019 — S20 enerji verimliliği derecelendirme sistemi.
  • Hindistan IS 1180 — dağıtım transformatörleri için Star-3 ve Star-5 derecelendirmeleri.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) IEC 60076-20 (Transformatörlerin Enerji Verimliliği)'ne göre, AA0 sınıfı transformatörler A0 sınıfından en az %20 daha düşük yüksüz kayıplar elde etmelidir. AA0'ı başarmanın esası 0.27–0.30 mm'de Hi-B CRGO gerektirir.

Pratik hesaplama:

Spesifikasyonunuz bir 630 kVA transformatör için P₀ ≤ 200 W gerektiriyorsa ve çekirdek kesit alanınız ile ortalama manyetik yol uzunluğunuz yaklaşık 170 kg çekirdek malzeme veriyorsa, izin verilen özgül çekirdek kaybı:

P₀ / çekirdek ağırlığı = 200 W / 170 kg ≈ 1.18 W/kg

Bu, B27G120 veya daha iyi bir sınıf ile doğrudan eşleşir — tasarımınız için sınıf tavanıdır.

Adım 2: Standart CRGO ve Hi-B Arasında Seçim Yapın

Hi-B ve standart seçeneği yalnızca malzeme maliyetini değil, aynı zamanda çekirdek geometrisini de etkiler:

Standart CRGO (B₈ = 1,80 T):

  • Daha düşük malzeme maliyeti (tipik olarak eşdeğer Hi-B'den %8–12 daha az)
  • IEC 60076 A ve B sınıf transformatörler için yeterlidir
  • Geniş çapta mevcuttur; daha kısa teslim süresi

Hi-B CRGO (B₈ ≥ 1,88 T):

  • Daha yüksek manyetik akı yoğunluğu, çekirdeğin ~%5–8 daha küçük tasarlanmasını sağlar
  • Azalan çekirdek ağırlığı: daha kısa ortalama tur uzunluğu nedeniyle bakır sargılarda doğrudan malzeme tasarrufu
  • AA0 ve A0 sınıf transformatörler için gereklidir
  • Daha dar arz tabanı; tasarıma bağlılığından önce teslim süresini doğrulayın

Hi-B belirtilecek durumlar:

  • AA0 veya A0 verimlilik sınıfı gereklidir
  • Fiziksel boyut kısıtlamaları çekirdek kesit alanını sınırlar
  • Alıcı transformatör verimliliği için prim öder (örneğin, kamu hizmetleri satın alması)

Standart CRGO'nun yeterli olduğu durumlar:

  • A veya B verimlilik sınıfı
  • İlk maliyetin baskın olduğu rekabetçi teklif bağlamında
  • Mevcut çekirdek geometrisine uyum sağlayan değiştirme/renovasyon transformatörleri

Adım 3: İşletme Frekansına Dayalı Kalınlığı Seçin

Eddy akımı kayıpları, laminasyon kalınlığının karesi ve frekansın karesi ile artar. Doğru kalınlık seçimi, çalışma frekansınıza bağlıdır:

FrekansÖnerilen KalınlıkTipik Uygulama
50 Hz0,27–0,35 mmGüç/dağıtım transformatörleri
60 Hz0,23–0,30 mmABD/Japonya güç transformatörleri
200–400 Hz0,15–0,20 mmEndüstriyel güç kaynakları
400–2.000 Hz0,10–0,15 mmDemiryolu çekişi, yüksek frekans bobin

Standart 50 Hz şebeke bağlantılı dağıtım transformatörleri için, 0,30 mm (B30Gxxx), eddy akımı kaybı, yığın maliyeti ve malzeme fiyatı arasında en uygun dengedir. 0,27 mm'ye geçiş, eddy akımı kayıplarında yaklaşık %10 azalma sağlar — AA0 sınıfı tasarımlar için haklıdır.

Adım 4: Verimlilik Sınıfınıza Karşı Doğrulayın

Derece seçiminizi IEC 60076 verimlilik sınıfı tablosuna karşı çapraz kontrol edin:

IEC SınıfıYüksüz Kayıp SeviyesiÖnerilen CRGO DerecesiNotlar
AA0−%40 A0'ye kıyaslaB23G090 / B27G100 (Hi-B)En yüksek verimlilik
A0−%25 A'ye kıyaslaB27G100 / B30G110 (Hi-B)AB Tier 2 için ortak
ATemelB30G120 / B27G120 (Standart)Küresel olarak en yaygın
B+%25 A'ye kıyaslaB35G130 / B35G155Ekonomik tasarımlar

Bir derece ataması seçtikten sonra, tedarikçinizden gerçek MTC'leri talep ediniz. Her bobin üzerinde ölçülen P₁.₇/₅₀ değerinin derece maksimumunu karşıladığını veya aştığını doğrulayınız — yalnızca derece adına güvenmeyin.

Derece Hızlı Referans Tablosu

Tasarım SenaryosuÖnerilen DereceGerekçe
50 Hz, AA0 sınıfı, ≤ 630 kVAB27G100 (Hi-B)Pratik maliyete göre en düşük kayıp
50 Hz, A0 sınıfı, 1–10 MVAB30G110 (Hi-B)İyi maliyet/performans dengesi
50 Hz, A sınıfı, 100–1000 kVAB30G120 veya B27G120Standart derece, uygun maliyetli
60 Hz, ABD pazarı, DOE TP-2B23G090 veya B27G10060 Hz için girdap kaybı azaltmak amacıyla ince kalınlık gereklidir
400 Hz endüstriyelB15Gxxx (0,15 mm)İnce ölçü gereklidir
Özel: 3-faz inti tipli büyük güç (≥ 100 MVA)B23G090 (Hi-B)Premium derece, en düşük toplam kayıp

Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Hata 1: MTC değerlerini kontrol etmeden derece adını belirtmek.
Derece ataması bir maksimum değerdir — gerçek malzeme performansı sıklıkla belirtimi aşar. Her zaman gerçek ölçülen değerleri talep ediniz ve gözden geçiriniz.

Hata 2: "En iyi dereceyi elde etmek için" 50 Hz tasarımlarında 0,23 mm kullanmak.
50 Hz'de, 0,23 mm ve 0,27 mm arasındaki girdap akımı azalması marjinaldir (< %5) ancak yığınlama maliyeti ve malzeme maliyeti önemli ölçüde artar. 0,23 mm'yi yalnızca 60 Hz işletim veya katı kayıp bütçeleri gerektirdiğinde kullanınız.

Hata 3: Çekirdek kaybı hesaplamalarında yığılma faktörünü göz ardı etmek.
Etkin çekirdek kesit alanı hesaplanırken 0,97 yığılma faktörü (0,30 mm CRGO için tipik) uygulanmalıdır — bunu ihmal etmek, rüzgârsız yükleme kayıplarını %3 oranında az tahmin etmenize neden olacaktır.

Hata 4: Kaplama uyumluluğunu doğrulamadan Hi-B derecesini seçmek.
Hi-B dereceleri sıklıkla farklı bir inorganik kaplama (IEC 60404-11'e göre C5/C6 sınıfı) kullanır ve belirli sıcaklıklarda gerilim giderme tavlaması gerektirir. Sipariş vermeden önce kaplama derecesi uyumluluğunu çekirdek üretim işleminizle doğrulayın.

SSS

B27G120 ve B27P120 CRGO dereceleri arasındaki fark nedir?

Çoğu üretici tanımlamasında, her ikisi de 50 Hz'de 1,7 T'de maksimum 1,20 W/kg çekirdek kaybı ile 0,27 mm soğuk haddelenmiş tane yönelimli çeliği ifade eder. Harf farkı (G'ye karşı P) üreticiye özgüdür. Bazı üreticiler P'yi daha yüksek manyetik indüksiyonun (Hi-B / yüksek geçirgenlik) varyantını belirtmek için kullanır. Her zaman veri sayfasının B₈ değerini kontrol edin — Hi-B için B₈ ≥ 1,88 T gerekir.

Tek bir trafo çekirdeğinde CRGO derecelerini karıştırabilir miyim?

Dereceleri karıştırmak kesinlikle önerilmemektedir. Farklı dereceler farklı manyetik indüksiyonlara ve termal genişleme katsayılarına sahiptir. Karıştırma, eşit olmayan akı dağılımı, sıcak bölgeler ve işitilir gürültü (mıknatıslanmaya bağlı mismatch) oluşturur. Çekirdek boyunca tek bir derece kullanın.

B30G120'den B27G100 (Hi-B) sürümüne yükseltme rüzgârsız yükleme kayıplarını ne kadar azaltır?

Zhongxin Steel'in transformatör üreticileriyle yaptığı vaka çalışmalarına göre, B30G120'den (standart) B27G100'e (Hi-B) yükseltme, iyi tasarlanan adım-aşağı dağıtım transformatörlerinde çekirdek geometrisi ve akı yoğunluğu tasarım noktasına bağlı olarak tipik olarak ölçülen rüzgârsız yükleme kayıplarını %18–24 oranında azaltır.

Çin'den Hi-B CRGO için tipik teslim süresi nedir?

Zhongxin Steel'den Hi-B CRGO (B27G100, B23G090) için teslim süresi, standart genişlikler (800–1.250 mm) için tipik olarak 4–8 haftadır ve özel kesim genişlikleri için 6–10 hafta olur. Standart dereceler (B30G120, B35G130) stoklardan 2–4 haftalık teslim süresine sahiptir.

CRGO laminasyonları kestikten sonra gerilim giderme tavlaması gerekli midir?

Evet, çoğu transformatör uygulaması için gereklidir. Kesme (makaslama veya lazer), çekirdek kaybını %10–30 oranında arttıran artık gerilim ortaya çıkarır. Kontrollü atmosferde 800–850°C'de gerilim giderme tavsı bu kaybın çoğunu geri kazandırır. Özel kaplamalar ile bazı dereceler belirli tavlama döngüleri gerektirir — her zaman MTC ile konsülte ediniz.

Yukarı Çık